pensja, wypłata, portfel, pieniądze, gotówka

i

Autor: NORMA/REPORTER

Sprawdź, ile naprawdę zarabiają Polacy

2016-11-03 12:49

2 156 zł – tyle według danych firmy badawczej Sedlak & Sedlak wynosi wynagrodzenie, które najczęściej pod koniec ubiegłego roku otrzymywali na rękę Polacy.

Sedlak & Sedlak – właściciel portalu wynagrodzenia.pl, na podstawie danych o zarobkach 143 tys. pracowników, które ma w swojej bazie oszacował, że najczęściej występujące wynagrodzenie w 2015 r. w Polsce wynosiło 3 tys. zł brutto, czyli 2 156 zł netto.

Sprawdź także: Ile w Polsce zarabiają kobiety? [INFOGRAFIKI]

– Nasze dane stanowią dominantę wynagrodzeń, czyli wartość najczęściej występującą w danym zbiorze – wyjaśnia Grzegorz Poręba, analityk portalu wynagrodzenia.pl.

Dominata a średnia pensja
Gdy zestawimy dane firmy Sedlak & Sedlak z danymi GUS widać, że dominata wynagrodzeń ma niewiele wspólnego ze średnią pensją. Różnią się one o 849 zł netto miesięcznie. Z danych urzędu wynika, że przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw wyniosła we wrześniu 4 218 zł brutto, co daje na rękę 3 005 zł. Oznacza to wzrost o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Najniższe wynagrodzenia rosną szybciej niż średnie
Na rynku pracy widoczny jest trend, z którego powinni ucieszyć się Polacy, zarabiający najmniej – to właśnie ich wynagrodzenia rosną najszybciej. Oznacza to przełamanie wieloletniej tendencji szybszego wzrostu pensji średnich niż najniższych.

Czytaj też: Zatwierdzono płacę minimalną na 2017 rok

Podwyżki najniższych wynagrodzeń powinny wzrosnąć także w 2017 r. Wskazuje na to podniesienie poziomu płacy minimalnej do 2 tys. zł brutto oraz wprowadzenie minimalnej godzinowej stawki za pracę na zleceniu w wysokości 13 zł brutto za godzinę.

 

Źródła: pomorska.pl, money.pl, Sedlak & Sedlak

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze