Tyle wydadzą Polacy na wakacje. Kwoty mogą zadziwić

2018-06-08 11:03

Tegoroczne wakacje zapowiadają się naprawdę na bogato. W zbliżającym się sezonie wyjedzie więcej Polaków niż przed rokiem. Ponadto nasi rodacy coraz częściej decydują się zagraniczne wojaże – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Diners Club Polska. Okazale prezentuje się też kwota, którą większość wyjeżdżających planuje przeznaczyć na jednego członka rodziny. Zobacz, ile Polacy wydadzą na wakacje.

Według danych Diners Club Polska, 40 proc. Polaków planuje przeznaczyć w tym roku między 1 tys. a 2 tys. zł na wyjazd turystyczny dla jednej osoby. Połowa mniej, nieco ponad 21 proc. ankietowanych, nie zamierza przekroczyć budżetu w wysokości 1 tys. zł na osobę. 12 proc. osób biorących udział w badaniu nie planuje budżetu wakacyjnego większego niż 500 zł na osobę. Aż 16,2 proc. badanych dysponuje finansami pozwalającymi na przeznaczenie kwoty od 3 do 4 tys. zł dla jednego członka rodziny, na pojedynczy wyjazd w najbliższym sezonie letnim. Na najdroższe wakacje stać niewielki odsetek rodaków. Tylko 6,2 proc. przeznaczy w tym roku więcej niż 4 tys. zł na wyjazd wakacyjny jednego członka rodziny.

Zdecydowanie najwięcej ankietowanych wyjeżdżających na wakacje za granicę to osoby, których miesięczny dochód netto przekracza 5 tys. zł. Spośród tych badanych 52 proc. spędzi urlop w jednym z państw europejskich (poza Polską), a 6 proc. planuje wyjazd na inny kontynent. Na drugim miejscu są osoby zarabiające między 4 tys. zł a 5 tys. zł – 47 proc. z nich zamierza wyjechać za granicę w sezonie letnim 2018.

Wakacje za 500 plus

Co ciekawe, na wyjazd zagraniczny częściej pozwolą sobie beneficjenci programu 500 plus, niż osoby nie korzystające z tego programu. W ubiegłym roku na taki wyjazd zdecydowało się 25 proc. beneficjentów programu, a w 2018 r. na wakacje za granicę pojedzie już prawie 40 proc. Spośród osób, które nie korzystają z tej formy pomocy od państwa w tym roku na zagraniczny urlop wybierze się blisko 25 proc. badanych, co oznacza wzrost o 12 punktów proc. względem roku poprzedniego.

70 proc. Polaków wyjedzie na wakacje

W 2018 r. na wakacje pojedzie ponad 70 proc. Polaków. To o 15 punktów procentowych więcej niż w roku 2017. – Najbardziej popularne pozostają wyjazdy krajowe, 41 proc. badanych, ale znacznie wzrósł odsetek osób, które planują wyjechać poza granice kraju, ponad 27 proc. – mówi Paweł Kałudow z Diners Club Polska.

W 2017 r. za granicę planowało wyjechać tylko 13,9 proc. Polaków. W ubiegłym roku 7,5 proc. ankietowanych planowało spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, innym niż Polska, natomiast w tegorocznym badaniu wskaźnik ten wyniósł aż 23,2 proc. Około 4 proc. wszystkich ankietowanych planuje wyjazd poza UE.

– Polacy są bardziej świadomi swoich możliwości. Coraz częściej obsługujemy klienta, który wie, czego chce i nie boi się wydawać większych kwot, dzięki czemu chętniej decyduje się na wyjazd za granicę. Polacy przy organizacji podróży nie polegają już na katalogach. Teraz opierają się na opinii znajomych i publikowanych przez nich pięknych zdjęciach z wyjazdów – mówi Magdalena Rosła, właściciel Magellan Business Travel.

30-latkowie zwiedzają świat

Wyjazdy zagraniczne najczęściej wybierają Polacy między 30 a 39 rokiem życia. Aż 42 proc. z nich planuje spędzić urlop w jednym z krajów Europy (w tym 40 proc w UE). Trzydziestolatkowie częściej niż przedstawiciele innych grup wiekowych udają się również w dalsze podróże – poza Stary Kontynent (9 proc. wobec 2 proc. wśród osób w wieku 40-49 lat). Na drugim biegunie znalazły się osoby w wieku powyżej 70 lat. Tylko 3 proc. z nich wyjedzie do któregoś z państw Unii. Wakacje w Polsce najchętniej spędzają najmłodsi ankietowani – taką formę wypoczynku wybrało 74 proc. osób w wieku 18-29 lat.

Sposób spędzania wakacji determinuje również miejsce zamieszkania. Za granicę najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy średnich miast (50-250 tys. mieszkańców) i metropolii (odpowiednio 37 i 34 proc.). Ponad połowa mieszkańców małych miast (51 proc.) urlop planuje spędzić na ternie Polski, ale to spośród tych ankietowanych najwięcej osób wyjedzie poza Europę (12 proc.). Mieszkańcy wsi wakacje najchętniej spędzają w swoim miejscu zamieszkania. 41 proc. z nich nie planuje wyjeżdżać, ale to i tak mniej niż w roku 2017 (52 proc.).

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w kwietniu 2018 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

 


Źródło: Diners Club Polska

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze