bloki

i

Autor: źródło PFR Nieruchomości

Trzymajcie się za portfele! Te opłaty bardzo wzrosną

2021-01-12 7:50

W tym roku czekają nas duże podwyżki opłat, co uszczupli domowy budżet wielu Polaków. Wejdą w życie nowe podatki, a wiele danin zostanie podwyższonych. Część opłat wzrośnie decyzją polskiego rządu, część w wyniku prawa UE, a jeszcze inne wprowadzą lokalne samorządy. Prawdopodobnie będzie wprowadzona opłata przekształceniowa po likwidacji OFE. Wzrosną opłaty za wywóz śmieci, podatek od nieruchomości, od deszczu, abonament radiowo-telewizyjny. Więcej zapłacimy za usługi bankowe, a nawet za posiadanie psa.

Śmieci

W ostatnim roku wzrosły koszty utrzymania mieszkania, ale to nie koniec podwyżek. Wiele gmin i miast zapowiada podniesienie opłat za wywóz śmieci. Część bezpośrednio podniosła stawki, inne zmieniają system opłat. W Warszawie mieszkańcy zapłacą opłatę, która wyliczona zostanie na podstawie zużycia wody. Opłata wynosić będzie 12,73 zł za metr sześcienny, co przy średnim zużyciu wody około 3 m sześc. na osobę oznacza około 38 zł za osobę miesięcznie. W przypadku przykładowej czteroosobowej rodziny opłata wzrośnie z 65 zł do ok. 152 zł miesięcznie, czyli o 135 proc. Wiele gmin nalicza koszty od osoby. W Poznaniu stawki wzrosną o 11 zł dla lokatorów bloków i o 12 zł na mieszkańca domu jednorodzinnego.

Nowe stawki podatku od nieruchomości

Podatek ten od nieruchomości płaci każdy właściciel mieszkania bądź domu, w tym roku zapłaci więcej maksymalnie o 3,9 proc. Ostateczną decyzje podejmują gminy.

Z możliwości podniesienia stawek do najwyższego poziomu skorzystały władze m.in. Warszawy, Łodzi, Gdańska, Poznania, Szczecina i Białegostoku.

Jak wzrosną stawki?

  • do 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej - podatek od budynków mieszkalnych;
  • do 0,99 zł od 1 m kw. powierzchni - podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • do 24,84 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej - podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Opłaty bankowe w górę

W 2021 roku podnieść opłaty planują m.in. mBank i BOŚ Bank. Od marca w mBanku zmienią się między innymi warunki dotyczący zwolnienia z opłaty za kartę, wzrośnie miesięczna opłata za kartę debetową, podniesione zostaną także opłaty za wpłaty i wypłaty w placówce. Zmianę cennika od połowy stycznia planuje też BOŚ Bank, wzrośnie między innymi miesięczna opłata za EKO Konto (z 5 do 6 złotych). Podwyżki planuje też Toyota Bank.

Czytaj: Nowe podatki od 1 stycznia 2021! Zobacz, za co zapłacimy aż sześć nowych podatków

W przyszłym roku nowe podatki? Marek Zuber wyjaśnia, za co możemy zapłacić więcej! [Super Raport]

Abonament RTV

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w 2021 roku zapłacimy większy abonament radiowo-telewizyjny. Podwyżka w skali roku wynosi od 6 do prawie 22 zł. Stawka abonamentu za używanie radia od 2021 roku wzrośnie o 0,5 zł i wyniesie 7,5 zł miesięcznie. Z kolei za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego miesięcznie trzeba będzie płacić 24,50 zł . Abonamentu nadal nie muszą opłacać osoby powyżej 75 lat, posiadacze pierwszej grupy inwalidzkiej czy emeryci powyżej 60. roku życia, pobierający świadczenie niższe niż połowa przeciętnego wynagrodzenia.

Podatek od deszczu

Więcej osób będzie musiało płacić za usługi wodne (tzw. podatek od deszczu). Opłata ma objąć nieruchomości o powierzchni od 600 m kw. (6 arów), zabudowane w co najmniej połowie. Podatek wyniesie 1,5 zł za każdy uszczelniony (zabudowany lub zalany betonem) metr kwadratowy. Podatek ten ma spowodować, że właściciele działek będą zbierać deszczówkę, ponieważ zbierając ją, będzie można płacić niższy podatek. Jednakowa stawka podatku obowiązywać będzie na wsi i w miastach, zarówno firmy i osoby prywatne.

Więcej zapłacą właściciele psów

Danina jest pobierana przez gminy, które ustalają jego wysokość indywidualnie (gmina może też zrezygnować z jej pobierania).Ministerstwo Finansów podaje maksymalną kwotę, jakiej ta opłata nie może przekroczyć. W tym roku limit wynosi 130,30 zł rocznie za jednego psa.

Opłata przekształceniowa 

Otwarte Fundusze Emerytalne miały zostać zlikwidowane w 2020 r. a pieniądze trafić na Indywidualne Konta Emerytalne. Jednak koronawirus wstrzymał plany. Ustawa przewidująca, że z tytułu przekształcenia OFE w IKE pobierana będzie opłata odpowiadająca wartości 15 procent aktywów netto klienta OFE, prawdopodobnie wejdzie w życie w tym roku.

Wzrosną też tzw. opłaty lokalne:

  • maksymalna opłata targowa do 823,11 zł dziennie (obecnie 792,21 zł)
  • maksymalna opłata uzdrowiskowa do 4,66 zł dziennie (obecnie 4,48 zł)
  • Ostateczną decyzję podejmują władze gminy.

Podatek dla spółek komandytowych

Podatek CIT będą musiały zapłacić spółki, które nigdy nie były podatnikami CIT: spółki komandytowe mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP. Danina dotknie kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców, w tym przede wszystkim polskie firmy rodzinne. Po zmianie prawdopodobnie będą płacić podatek dwa razy: CIT płaciłaby spółka, a jej wspólnicy płaciliby PIT od dochodów uzyskanych w spółce.

Najnowsze