Kobieta czyta etykietę produktu

i

Autor: Getty Images

Czym to się różni?

Sprawdź, zanim wyrzucisz. Data ważności a data przydatności do spożycia. Jak czytać etykiety?

Rocznie w Polsce marnujemy 4,8 mln ton jedzenia. Jednym z powodów jest nieprzestrzeganie podanych na etykietach dat przydatności do spożycia. Po prostu nie umiemy ich czytać. Warto o tym przypomnieć dzisiaj, 29 września, w Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. Strat i Marnotrawstwa Żywności ONZ.

Blisko 88 mln ton żywności w UE marnuje się przez błędną interpretację oznaczeń na opakowaniach. Według raportu Banków Żywności, w Polsce aż 64 proc. dorosłych nie wie, co tak naprawdę oznaczają etykiety umieszczone na produktach spożywczych. Dlatego z okazji Światowego Dnia Walki z Marnowaniem Żywności ONZ przypominamy że – produkty są CZĘSTO DOBRE DŁUŻEJ, niż nam się wydaje. By uniknąć wyrzucenia jedzenia zdatnego do spożycia, należy sprawdzić oznaczenia na opakowaniach i zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy „najlepiej spożyć przed” i „należy spożyć do”.

Co oznacza “należy spożyć do”?

Data ważności, nie oznacza samej „ważności”, ale zalecanego czasu na spożycie produktu spożywczego. Termin „należy spożyć do” umieszcza się na opakowaniach łatwo psujących się produktów, takich jak nabiał, ryby, wyroby mięsne, czy garmażeryjne.  Jeżeli te produkty przekroczyły swoją datę ważności, należy je natychmiast wyrzucić. Nie można bowiem wykluczyć szkodliwego wpływu tej żywności na nasze zdrowie, czyli ewentualnego zatrucia pokarmowego. W sklepach żywność po upływie terminu ważności spożycia musi zostać bezwzględnie zutylizowana, czyli zniszczona, jako nieprzydatna do spożycia. 

Warto również zwrócić uwagę na zalecany zakres temperatury przechowywania żywności. Zazwyczaj wynosi ona od 2°C do 4°C. Większość chłodziarek zapewnia jednak chłód w przedziale od 4°C do 8°C, czyli znacznie cieplej. Znowuż obniżenie temperatury całej chłodziarki spowoduje wyższe zużycie energii i nieodpowiednie warunki dla innych produktów spożywczych. Dlatego takie produkty jak świeże ryby i mięso należy po obróbce termicznej spożyć w ciągu 12-24 godzin od zakupu. 

Co oznacza „najlepiej spożyć przed”?

„Najlepiej spożyć przed” z konkretną datą przydatności do spożycia oznacza, że producent gwarantuje zachowanie pewnych cech produktu do podanego terminu. Po przekroczeniu oznaczonej daty przydatności może pogorszyć się jakość produkty. Np. będzie miał mniej witamin. Nie oznacza to jednak, że żywność po tym terminie gorzej smakuje lub staje się szkodliwa dla zdrowia. Aby stwierdzić, czy jest jeszcze jadalna, należy polegać na swoich zmysłach wzroku, węchu oraz smaku. Produktu nie powinno się spożywać, tylko wtedy, gdy ma nietypowy smak, zapach, wygląd lub dziwną konsystencję.

W sklepach spożywczych żywność, której data przydatności do spożycia zbliża się ku końcowi, zwykle zostaje przeceniana, aby przyspieszyć jej sprzedaż. Niestety aż 58 proc. Polaków nie kupuje przecenionych towarów z krótką datą (badanie PROM, 2019). Czy dopiero wysokie koszty utrzymania wywołane inflacją nauczą nas oszczędzać żywność i ograniczą beztroskie wyrzucanie jedzenia?

Setki tysięcy produktów ze specjalną etykietą

Teraz robiąc zakupy zauważycie produkty z etykietą zaprojektowaną przez Too Good To Go, team aplikacji przeciwko marnowaniu żywności. Etykieta krok po kroku instruuje jak ocenić przydatność do spożycia. Specjalne piktogramy „Często Dobre Dłużej: Popatrz, Powąchaj, Posmakuj”, przypominają o użyciu zmysłów, aby ocenić czy produkt dalej nadaje się do spożycia. 

Na zmianę etykiety zdecydowało się już 26 firm działających w Polsce m.in. Danone, Winiary, Frosta, Auchan, Kaufland, Soligrano, Herbapol, Pan Pomidor, Wege Siostry. Na wybranych produktach widnieją charakterystyczne oznaczenia zmysłów wzroku, węchu i smaku. Wszystko po to, by ułatwić konsumentom zrozumienie zasad i ocalić wciąż dobrą żywność przed zmarnowaniem.

Termin przydatności minął? POPATRZ, POWĄCHAJ, POSMAKUJ!

Poniżej specjalna etykieta, przypominająca o prostej zasadzie sprawdzenia przydatności do spożycia:

Specjalna etykieta: POPATRZ, POWĄCHAJ, POSMAKUJ!

i

Autor: mat. pras. To Good To Go Termin przydatności minął? POPATRZ, POWĄCHAJ, POSMAKUJ!
Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek
Sonda
Czy zdarza ci się wyrzucać żywność?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze