paragon, kasa fiskalna

i

Autor: East News

Sprzedawcy nie będą mogli wystawiać paragonów? Resort finansów chce wprowadzić limity

2020-01-27 12:38

Wirtualne kasy fiskalne, paragony elektroniczne nie dla wszystkich? Możliwość z korzystania z takich nowoczesnych rozwiązań ma być ograniczona i nie wszyscy sprzedawcy będą mogli z niej korzystać. Zobacz, dlaczego.

Szykują się zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży detalicznej. Dotyczyć one będą praktycznie wszystkich branż. Zobacz, jakie zmiany szykuje resort finansów. Dzięki przepisom z dnia 13 stycznia 2020 sprzedawcy będą mogli korzystać z wirtualnych kas fiskalnych i paragonów elektronicznych na określonych zasadach. Będą mogli zainstalować aplikację na smartfonie lub tablecie i wystawiać za jej pomocą paragony – papierowe (wtedy konieczna będzie drukarka) lub elektroniczne – jeśli nabywca wyrazi na to zgodę. Jest jednak pewne bardzo ważne obostrzenie. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić limit dla sprzedawców. Zgodnie z założeniami resortu z dobrodziejstw nowych technologii nie mogliby stosować podatnicy, u których sprzedaż w ostatnich dwóch latach przekroczyła równowartość 10 mln euro. To uderzy w duże firmy. Może to dotyczyć takich przedsięwzięć jak np. stacje benzynowe, sieci sklepów itp.

Polacy nie polubią e-paragonów?

Co istotne, zgodnie z założeniami nowe przepisy mają ustrzec klientów i kontrahentów przed ewentualnymi oszustwami i nieprawidłowościami. Mają obowiązywać przepisy dotyczące używania aplikacji i homologacji Głównego Urzędu Miar. W projekcie z 13 stycznia pojawiło się odniesienie do art. 111 ust. 6b ustawy o VAT, który nakłada m.in. na producentów kas obowiązek uzyskania potwierdzenia prezesa GUM, że urządzenie prawidłowo ewidencjonuje, przechowuje i bezpiecznie przesyła dane z kasy oraz umożliwia połączenie i przesyłanie ich do Centralnego Repozytorium Kas. Prezes GUM będzie też oceniał, czy kasy wirtualne spełniają wymagania techniczne. Takie badania trzeba będzie powtarzać co 5 lat.

Paragon przed zakupami?

Co istotne, wirtualne kasy będą mogły wystawiać wirtualne paragony – za zgodą nabywcy. Natomiast nie będzie konieczności drukowania paragonów w przypadku sprzedaży towarów i usług w automatach. Wystarczające będzie wyświetlenie paragonu kupującemu. Wirtualne kasy mogą pojawić się na rynku już w tym roku. Rozporządzenie techniczne ma bowiem wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wcześniej jednak na zmiany musi zgodzić się rząd.


Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze