Codziennie w Polsce przybywa osób zakażonych koronawirusem. W związku z tym w każdym województwie mają zostać wybudowane szpitale tymczasowe. Przed godziną 18:00, na Stadionie Narodowym w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa z udziałem koordynatora działań związanych z powstaniem szpitala tymczasowego Michałem Dworczykiem, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz dr. n. med. Arturem Zaczyńskim. Pierwszy taki szpital zostanie wybudowany na Stadionie Narodowym w Warszawie. Będzie on filią szpitala MSWiA w Warszawie. Szef KRPM mówił o zaangażowaniu personelu medycznego w pomaganie chorym i powiedział, że "sytuacja jest poważna".
- Musimy jako odpowiedzialny rząd myśleć o wszystkich wariantach, również takich, gdy system opieki zdrowia stanie na krawędzi - powiedział na spotkaniu, odnosząc się do budowy szpitali tymczasowych.
ZOBACZ TEŻ: Godziny dla seniorów. Biedronka oferuje mega rabaty dla seniorów
Jak będzie wyglądał szpital na Stadionie Narodowym?
Dworczyk poinformował, że pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który będzie zlokalizowany na PGN Stadionie Narodowym w Warszawie, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych, czyli do intensywnej terapii. Pozostałe miejsca to będzie miejsce dla ludzi z objawami, wymagającymi tlenoterapią, ale nie wymagającymi użycia respiratorów. Dworczyk dodał, że rząd będzie intensywnie dążył do zwiększenia liczby łóżek do 1000 sztuk.
Polityk na poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do pytań, kiedy ruszy szpital tymczasowy na PGN Stadionie Narodowym. "Chcemy jasno powiedzieć, że to nie jest szpital na teraz. Chociaż służba zdrowia boryka się z bardzo dużymi wyzwaniami, to system funkcjonuje. Musimy myśleć o sytuacjach różnych, również o czarnych scenariuszach i dlatego tego rodzaju placówka powstaje" - stwierdził szef KPRM. Jak zaznaczył, rząd chce, by szpital ten osiągnął gotowość do przyjęcia pacjentów, gotowość do funkcjonowania jak najszybciej. "Myślimy raczej o dniach, a nie tygodniach. Natomiast mamy nadzieję, że te miejsca nie będą musiały być wykorzystywane" - powiedział Dworczyk.
Przedsięwzięcie to zaangażowanych jest wiele instytucji. "Prezes Rady Ministrów wydał decyzję administracyjną, na podstawie której spółka zarządzająca stadionem narodowym prowadzi wszystkie prace, przygotowuje całą infrastrukturę do tego, żeby mogły powstać miejsca szpitalne. Zgodnie z tą decyzją Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie refinansowała te wszystkie działania" - wyjaśnił Dworczyk. Dodał, że pracę personelu w szpitalu tymczasowym koordynować mają menadżerowie z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. "I to będzie finansowane z kolei przez Ministerstwo Zdrowia, przez Narodowym Fundusz Zdrowia" - zaznaczył szef KPRM. MON oraz resort spraw wewnętrznych mają natomiast - według niego - służyć szpitalowi "szerokim wsparciem". "Z jednej strony żołnierze WOT pomagający w logistyce, z drugiej - ratownicy medyczni ze straży pożarnej, z policji, z WOT. To będzie duże wyzwanie dla nas wszystkich" - powiedział Dworczyk.
SPRAWDŹ TAKŻE: ZYSK WIĘKSZY niż z lokaty. Kto zainwestował w tę spółkę, SPORO ZAROBIŁ