Adam Glapiński

i

Autor: Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Już zecydowali

Stopy procentowe dół czy w górę? Jest decyzja RPP

2024-03-06 15:48

Dzisiaj rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie RPP. Jak ogłoszono, stopy procentowe pozostały bez zmian, tym samym stopa referencyjna dalej wynosi 5,75 proc. Taka decyzja była spodziewana przez wielu ekonomistów.

Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Ogłoszono, że stopy procentowe nie ulegną zmianom

- W dniach 5-6 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - czytamy w komunikacie RPP.

W efekcie główna stopa NBP - stopa referencyjna, zostaje utrzymana na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa 6,25 proc., a stopa depozytowa 5,25 proc., stopa redyskontowa weksli 5,8 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa - 5,85 proc.

Konsensus zakładał utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a analitycy byli dosyć zgodni w tej kwestii. Komunikacja prezesa RPP, Adama Glapińskiego jest jastrzębia od końca zeszłego roku i w tym wypadku nie powinno być inaczej. Taka retoryka  może posłużyć jako argument za, przynajmniej chwilowym, umocnieniem się złotego. 

Prezes NBP podczas lutowej konferencji otwarcie zapowiedział, że jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to jego zdaniem, wśród członków RPP nie będzie większości, która mogłaby przegłosować obniżkę stóp procentowych w tym roku. Na razie jednak taka decyzja nie zapadła

Uwaga inwestorów będzie skupiona na prognozach na resztę 2024 roku oraz marcowych projekcjach inflacji. Rynek oczekuje, że w tym roku NBP nie będzie tak chętnie obniżał stóp procentowych, a obniżki mogą ograniczyć się do zaledwie 25 pb.

Mimo spadającej dynamiki inflacji projekcje będą zakładały najprawdopodobniej odbicie inflacji od drugiego kwartału tego roku. Według Adama Glapińskiego inflacja w marcu może zbliżyć się nawet w okolice celu NBP. Jednak kolejne miesiące są obarczone dużym ryzykiem, w tym zmianami rządowymi w obszarze funkcjonowania tarcz antyinflacyjnych. Z tego względu, jastrzębia postawa prezesa RPP może wspierać notowania złotego w tym tygodniu. Nadchodzące dwa dni będą istotne dla naszej waluty z racji decyzji w sprawie stóp procentowych, która zostanie opublikowana już jutro. Ewentualna sygnalizacja braku obniżki w Polsce może stymulować silny napływ kapitału i nadmierne umocnienie złotego.

Ze względu na brak decyzji o obniżce stóp procentowych, większość kredytobiorców nie odczuje zmiany, bo poziom WIBOR się ustabilizował od kilku miesięcy. Jedynie kredytobiorcy posiadający kredyty oprocentowane na WIRON-ie mogą spodziewać się zmian, bo ten wskaźnik nieznacznie wzrasta.

W styczniu 2024 udzielono 10 mld zł kredytów hipotecznych. Jest to największy wynik w historii, ale spowodowany przede wszystkim zeszłorocznym wzrostem popytu w ramach Bezpiecznego Kredytu. Bez stymulacji rynku programem – w kolejnych miesiącach będziemy widzieć znaczny spadek akcji kredytowej do czasu II połowy przyszłego roku, kiedy pojawi się Mieszkanie na Start.

Źródło: XTB

Pieniądze to nie wszystko - Jacek Janiszewski

QUIZ PRL. Zakupy i handel w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Aby w 1976 roku kupić cukier należało posiadać:
QUIZ PRL. Zakupy i handel w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze