Frank szwajcarski drożeje w stosunku do złotego

i

Autor: moritz320 Kurs franka szwajcarskiego przebił psychologiczną granicę 5 zł

Kredyty hipoteczne

Stopy procentowe w górę. Bank narodowy zdecydował. Co zrobią inne kraje?

2023-03-23 10:39

Zapadłą ważna decyzja narodowego banku w Europie. Jej skutki odczuje wielu Polaków zadłużonych w obcej walucie. Szwajcarski Bank Narodowy podniósł stopy procentowe o 0,50 pkt proc. z 1 na 1,50 proc. To mocniejszy ruch niż prognozy części ekonomistów, którzy wskazywali, że ze względu na ryzyko kryzysu bankowego, bank centralny Szwajcarii zdecyduje się jednak na mniejszą skalę zacieśnienia.

Stopy procentowe w górę. W Szwajcarii

W lutym inflacja w Szwajcarii - podał Federalny Urząd Statystyczny - wyniosła 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Część ekonomistów przewidywała, że Szwajcarski Bank Narodowy podniesie stopy o 0,25 pkt proc. Tymczasem jak podał w komunikacie sam bank centralny w Szwajcarii: "SNB dalej zacieśnia politykę pieniężną i podnosi główną stopę procentową SNB o 0,5 punktu procentowego do 1,5 proc. W ten sposób przeciwdziała ponownemu wzrostowi presji inflacyjnej. Nie można wykluczyć, że nastąpią kolejne podwyżki stopy procentowej SNB, niezbędne do zapewnienia stabilności cen w średnim okresie".

Warto przypomnieć, że szwajcarski bank centralny zaczął zacieśnienie monetarne w czerwcu 2022 r.. Wtedy to podniesiono pierwszy raz od 15 lat stopy procentowe z -0,75 na -0,25 proc. Od tego czasu główna stopa procentowa wzrosła 2,25 pkt proc.

Dlaczego decyzja dotycząca podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii jest tak ważna dla wielu Polaków. Otóż podwyżka stóp proc. to kluczowa informacja dla osób, które mają kredyty frankowe (około 340 umów). Wraz ze wzrostem stóp proc. SNB, wzrośnie także rynkowa stawka SARON, od poziomu której zależy wysokość oprocentowania kredytów.

Sonda
Czy tanie kredyty dla młodych to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze