Adam Glapiński

i

Autor: Stanislaw Kowalczuk/East News Prezes NBP Adam Glapiński

Stopy procentowe mocno w górę. Wzrosną raty kredytów

2021-11-03 16:02

Stopy procentowe przez lata były utrzymywane na bardzo niskim poziomie. Rosnąca wciąż inflacja sprawia, że Rada Polityki Pieniężnej nie może dłużej utrzymywać stóp procentowych na tak niskim poziomie. W środę, 3 listopada, podjęła kluczową decyzję. RPP podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Czy taki krok wyhamuje rozpędzoną już inflację, czyli najprościej rzecz ujmując - wzrost cen?

Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej na przedostatnim posiedzeniu w tym roku podjęła bardzo ważną decyzję. Podniesiono stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Przypominamy, że już na październikowym posiedzeniu RPP postąpiła już podobnie. Zatem widać postępujące podnoszenie poziomu stóp. W takiej sytuacji ekonomiści nie mają już złudzeń co do rozpoczętego właśnie procesu stopniowego podwyższania stopy referencyjnej. Do kolejnej podwyżki najprawdopodobniej dojdzie już w grudniu i wyniesie ona 25 pkt. bazowych, a w styczniu będzie kolejna podwyżka. I tak stopniowo możemy dojść do poziomu bliskiego 2 proc. Ale by faktycznie takim ruchem wyhamowano rozpędzoną inflację, stopy musiałyby wynosić właśnie co najmniej 2 proc. I z taką wartością możemy spotkać się w pierwszej połowie przyszłego roku. 

Zatem właśnie stopa referencyjna została podniesiona o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc. Stopa lombardowa wzrosła o 75 pkt. bazowych, do 1,75 proc. Stopa depozytowa została podniesiona również o 75 pkt bazowych i wynosi 0,75 proc. Stopa redyskonta weksli została ustalona na 1,3 proc., a stopa dyskonta weksli na 1,35 proc.

A co w praktyce oznacza wzrost referencyjnej stopy? Najprościej rzecz ujmując, rosną raty kredytów i rośnie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.

Złoty Laur 2021 - finanse. Polski Fundusz Rozwoju
Sonda
Czy członkowie RPP powinni podwyższyć stopy procentowe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze