Stopy procentowe znowu w górę! Co z kredytami?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Stopy procentowe znowu w górę! Co z kredytami?

Gigantyczna podwyżka stóp procentowych. Stopy wyższe o 185 pkt.

2022-06-28 16:25

Narodowy Bank Węgier podniósł stopy procentowe aż o 185 pkt bazowych. Decyzja ta zaskoczyła ekonomistów, którzy spodziewali się podwyżki o 50 pkt bazowych. Główna stopa procentowa znalazła się na poziomie 7,75 proc. Jak to wpłynie na sytuację inflacyjną i poziom stóp procentowych w Polsce? Niestety, wszystko wskazuje na to, że trzeba szykować się na czarny scenariusz.

Stopy procentowe w górę. Na Węgrzech wystrzeliły bardziej niż się spodziewano

Na Węgrzech spodziewano się podwyżki stóp procentowych z 5,90 proc. na 6,40 proc. Okazało się jednak, że Narodowy Bank Węgier podniósł stopę referencyjną aż do 7,75 proc. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w Polsce możemy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp. 

Reakcję na nieoczekiwaną podwyżkę na Węgrzech widać na rynku walutowym. Po ogłoszeniu decyzji o podwyżce stóp procentowych forint umacnia się w stosunku do głównych walut.

Jak podaje Business Insider, w  połowie czerwca ekonomiści Bank of America Global Research ocenili, że polska gospodarka jest najbardziej przegrzana w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Według ich prognoz stopy procentowe mogą pójść w górę do 7,5-8 proc. w Czechach, do 9-10 proc. w Polsce, Rumunii i na Węgrzech.

Tymczasem w piątek, 1 lipca 2022, poznamy najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce. Ma ona wynieść już 15 proc. Zatem wszystko wskazuje na to, że sprawdza się najczarniejszy scenariusz i inflacja z powodzeniem może w Polsce przekroczyć do końca roku 20 proc. 

Stopa referencyjna w Polsce wynosi już 6 proc. I najprawdopodobniej jeszcze pójdzie w górę. Tymczasem póki co nie widać, by ten mechanizm działał na inflację 2022, która wciąż pędzi. Zgodnie z prognozami sytuacja ma uspokoić się dopiero w 2023, a nawet 2024 roku.

Kongres 590 - Wojciech Dąbrowski, prezes PGE | Pieniądze To Nie Wszystko Extra
Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze