Pomoc dla kredytobiorców. Kto skorzysta?
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadza mechanizmy pomocy kredytobiorcom, m.in. przewiduje możliwość czasowego zawieszenia wykonywania umowy o kredyt hipoteczny zawarty w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
W ustawie zostały zawarte także przepisy mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z projektem banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł. Ustawa wydłuża też działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października.
Budowa domu w Polsce bez pozwolenia nie tylko do 70 mkw.
W porządku obrad Senatu znalazła się też ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych, która wprowadza przepisy usprawniające mechanizm finansowania programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Obejmują one bezzwrotne finansowe wsparcie z budżetu państwa na rozwój budownictwa zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe osób o niższych dochodach oraz rozwiązania zmierzające do przyspieszenia realizacji inwestycji przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM).
Nowelizacja ustawy Prawo budowlane wprowadza możliwość prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także uregulowanie działania portalu e-budownictwo, który ma służyć do obsługi administracyjnej usług procesu budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami dziennik budowy będzie można prowadzić również - tak jak obecnie - w formie papierowej, ale do 2030 r.
45 posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 29 i 30 czerwca. Senatorowie zajmą się przede wszystkim ustawami, uchwalonymi przez Sejm 9 czerwca br.