Co to jest subkonto w ZUS i jakie środki są tam gromadzone?
Kto ma założone subkonto w ZUS? Subkonto ZUS to część konta ubezpieczonego prowadzonego w ZUS. Subkonto prowadzone jest dla osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych (OFE), oraz dla osób, które po 31 stycznia 2014 r. nie zdecydowały się na zawarcie umowy z OFE. ZUS założył ci subkonto, jeśli jesteś osobą urodzoną po 1968 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na subkoncie zapisuje wiele informacji. Zapisywane są tam dane dotyczące:
- zwaloryzowanej wysokości wpłaconych składek wraz z odsetkami za zwłokę i opłatą prolongacyjną,
- kwocie środków przekazanych przez OFE, które odpowiadają wartości 51,5% umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na Twoim rachunku w OFE, na 31 stycznia 2014 r.,
- kwocie środków, które odpowiadają wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych w związku z ukończeniem przez Ciebie wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego,
- wysokości należnych i wpłaconych składek.
Wypłata środków z subkonta ZUS
Środki na subkoncie są dzielone w razie:
- rozwodu,
- unieważnienia małżeństwa,
- ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa,
- umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej,
- śmierci osoby, dla której prowadzimy subkonto.
W przypadku członka OFE podział i wypłata środków następuje na podstawie zawiadomienia z otwartego funduszu emerytalnego. Są w nim podane osoby, pomiędzy które mają być podzielone te środki, i udział procentowy tego podziału. W przypadku osoby niebędącej członkiem OFE podział i wypłata środków dokonywana jest na podstawie wniosku złożonego w ZUS.
Jeżeli w ciągu czterech miesięcy, odkąd podejmiesz pracę (lub od innej daty powstania obowiązku ubezpieczeń), nie podpiszesz umowy z OFE, musisz złożyć do ZUS pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych między Tobą a Twoim współmałżonkiem. Zrób to na formularzu ZUS-US-OPW-01. Możesz także wskazać osoby uprawnione, które odziedziczą Twoje środki na subkoncie. Na tej podstawie podzielimy i wypłacimy środki na Twoim subkoncie, gdy nie jesteś członkiem OFE.
Polecany artykuł: