ZUS

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe ZUS ostrzega przed oszustami!

Pieniądze Polaków

Subkonto ZUS. Co to jest i jak je sprawdzić? Czy wypłata środków jest możliwa?

2023-08-02 3:19

Subkonto ZUS to część konta ubezpieczonego, które zostało założone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zakład prowadzi je dla osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych (OFE), oraz dla osób, które po 31 stycznia 2014 r. nie zdecydowały się na zawarcie umowy z OFE. Co można zrobić ze środkami zgromadzonymi na subkoncie ZUS? Wyjaśniamy!

Co to jest subkonto w ZUS i jakie środki są tam gromadzone?

Kto ma założone subkonto w ZUS? Subkonto ZUS to część konta ubezpieczonego prowadzonego w ZUS. Subkonto prowadzone jest dla osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych (OFE), oraz dla osób, które po 31 stycznia 2014 r. nie zdecydowały się na zawarcie umowy z OFE. ZUS założył ci subkonto, jeśli jesteś osobą urodzoną po 1968 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na subkoncie zapisuje wiele informacji. Zapisywane są tam dane dotyczące:

  • zwaloryzowanej wysokości wpłaconych składek wraz z odsetkami za zwłokę i opłatą prolongacyjną,
  • kwocie środków przekazanych przez OFE, które odpowiadają wartości 51,5% umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na Twoim rachunku w OFE, na 31 stycznia 2014 r.,
  • kwocie środków, które odpowiadają wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych w związku z ukończeniem przez Ciebie wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego,
  • wysokości należnych i wpłaconych składek.

Wypłata środków z subkonta ZUS

Środki na subkoncie są dzielone w razie:

W przypadku członka OFE podział i wypłata środków następuje na podstawie zawiadomienia z otwartego funduszu emerytalnego. Są w nim podane osoby, pomiędzy które mają być podzielone te środki, i udział procentowy tego podziału. W przypadku osoby niebędącej członkiem OFE podział i wypłata środków dokonywana jest na podstawie wniosku złożonego w ZUS.

Jeżeli w ciągu czterech miesięcy, odkąd podejmiesz pracę (lub od innej daty powstania obowiązku ubezpieczeń), nie podpiszesz umowy z OFE, musisz złożyć do ZUS pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych między Tobą a Twoim współmałżonkiem. Zrób to na formularzu ZUS-US-OPW-01. Możesz także wskazać osoby uprawnione, które odziedziczą Twoje środki na subkoncie. Na tej podstawie podzielimy i wypłacimy środki na Twoim subkoncie, gdy nie jesteś członkiem OFE.

Sonda
Czy zatrudnieni w ZUS powinni więcej zarabiać?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Najnowsze