zus

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator ZUS bardzo rzadko wypłaca rentę szkoleniową, bo bardzo mało osób się po nią zgłasza. Wiedza na temat renty szkoleniowej jest znikoma

ZUS

ZUS odda nawet 29 tys. zł. Trzeba tylko złożyć wniosek

2024-02-06 8:39

ZUS przypomina, że środki zgromadzone na subkoncie ubezpieczonego są dziedziczone – można odziedziczyć nawet do 29 tys. zł! Podobnie jak w przypadku OFE. Mimo to, wielu obywateli nie jest świadomych tej możliwości. W naszym artykule wyjaśniamy, jak można się ubiegać o te pieniądze.

Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS i OFE podlegają dziedziczeniu!

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomniał, że jeśli ktoś posiada subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.

Zakład informuje ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.

"Warto z tego skorzystać. Brak takiego wskazania oznacza, że środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej" - zauważył Żebrowski.

Jak wygląda procedura dziedziczenia środków z ZUS?

"W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę, pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku" - wskazała dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS Ewa Kosowska.

ZUS podkreśla, że podział środków na subkoncie będzie dokonywany w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

W celu odzyskania odziedziczonych składek trzeba złożyć wniosek

Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą w skład spadku. ZUS przypomina, że nie trzeba korzystać z pośredników (firm), aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS. Wystarczy przyjść do ZUS i złożyć odpowiedni wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na stronie ZUS.

Co w przypadku podziału dziedziczonych środków?

Jeśli ubezpieczony posiada subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, proces podziału środków rozpoczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć stosowny wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki.

OFE ma obowiązek zawiadomić ZUS zarówno o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto, jak i o ich udziale w tych środkach, w terminie 14 dni od dnia dokonania podziału.

Zatem podział środków na subkoncie jest konsekwencją podziału składek zgromadzonych w OFE. Po tym jak do Zakładu wpłynie stosowne zawiadomienie z funduszu emerytalnego, Zakład ma trzy miesiące na dokonanie podziału i wypłaty środków zapisanych na subkoncie.

Dziedziczenie środków z ZUS. Co z podatkiem?

ZUS ma obowiązek wypłacenia środków w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku USS. Co ważne - nabycie tytułem dziedziczenia środków z OFE z subkonta ZUS-u nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ale wypłata na rzecz spadkobiercy środków z omawianego subkonta podlega opodatkowaniu, bowiem ZUS jako płatnik jest zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Potrąci więc tę daninę, czego nie należy mylić z daniną od spadku jako takiego, której nie ma - wyjaśnia portal GS24.pl.

QUIZ PRL. Kultowe logotypy z PRL.
Pytanie 1 z 9
Logo PZPR wpisane jest w obrys:
QUIZ PRL
Pieniądze to nie wszystko Kazimierz Krupa
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze