Święta 2021. Wiemy, ile Polacy planują wydać na wigilię. Można się zdziwić

2021-12-09 8:23
Świąteczne prezenty
Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Jak wynika z sondażu wykonanego przez United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF, trzy czwarte Polaków na Boże Narodzenie w tym roku planuje wydać do tysiąca złotych. Co więcej, 32 proc. badanych stwierdziło, że nie wyda więcej niż 500 zł. Eksperci uważają, że w tym roku Polacy będą wyjątkowo wstrzemięźliwi jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy. Swoje piętno na ich portfelach odcisnął kryzys i inflacja.

Ile wydać na Boże Narodzenie? Polacy planują wydatki

Najbardziej oszczędnie święta obchodzić będą mieszkańcy wsi. Tu ponad 80 proc. gospodarstw domowych chce zmieścić się w 1 tys. zł. Dla porównania odsetek takich osób w miastach i dużych aglomeracjach wynosi 70 proc. - informuje gazeta. 

ZOBACZ Nie będzie prezentów na gwiazdkę? Poważne problemy dostawców

Z sondy wynika też, że kwota planowanych wydatków jest zależna od wysokości dochodu oraz uzyskiwanego świadczenia 500 plus. W grupie gospodarstw, w których jest ono wypłacane na dwoje lub więcej dzieci, aż 88 proc. wyda od 500 zł do nawet 2 tys. zł na święta. Tymczasem w tych, w których 500 plus przysługuje tylko na jedno dziecko, 84 proc. przeznaczy na przygotowanie Bożego Narodzenia od 300 do 1 tys. zł.

Poradnik Zdrowie: Boże Narodzenie w czasach COVID-19

Polacy nie będą wydawać dużo na święta

Zdaniem ekspertów, nie należało oczekiwać, że Polacy będą „szastać” pieniędzmi. "Wynagrodzenia rosną, ale nie w każdym sektorze tak samo. W administracji publicznej nie było np. ich waloryzacji, były jedynie przyznane dodatki wyrównawcze. Różnie jest też w sektorze produkcyjnym" – mówi główny ekonomista banku Millennium Grzegorz Maliszewski.

"Nastroje konsumentów w ostatnim czasie uległy pogorszeniu. Polacy mają coraz większe obawy o przyszłą sytuację finansową. Głównie z powodu inflacji, choć nie tego, że może wzrosnąć bezrobocie" – dodaje Maliszewski.

Sonda
Ile zamierzasz wydać na święta?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze