Sylwester TVP

i

Autor: Art Service/SUPER EXPRESS

"Sylwester Marzeń"

Sylwester TVP utajniony! Polacy nie poznają szczegółów

2023-12-04 18:57

Dlaczego nie poznamy gwiazd, które wystąpią na tegorocznym Sylwestrze TVP? Jak się okazuje sprawa jest dużo bardziej zawiła. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że informacje o umowach zawieranych przez spółkę Skarbu Państwa, w tym Telewizję Polską, stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, co oznacza, że nie są one ujawniane publicznie.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła skargę, twierdząc, że koszty tych wydarzeń powinny być jawne. Sprawa dotyczyła zaskarżenia decyzji TVP S.A., która odmówiła udostępnienia informacji publicznej na temat finansowania imprez sylwestrowych w latach 2015-2017. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że prawo do informacji publicznej nie jest absolutne i może być ograniczone ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Sąd stwierdził, że TVP ma prawo do odmowy ujawnienia informacji, gdyż dane dotyczące kosztów imprez sylwestrowych mają istotną wartość gospodarczą dla spółki.

Tajemnica przedsiębiorstwa

Watchdog Polska złożyło skargę kasacyjną, jednak Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji. NSA podkreślił, że charakter publicznego nadawcy nie wyklucza możliwości korzystania z tajemnicy przedsiębiorcy. Ustawa nie ogranicza spółek Skarbu Państwa w korzystaniu z tego prawa. NSA uznał, że skoro żądano pełnej umowy, a sama umowa objęta jest tajemnicą przedsiębiorcy, to decyzja WSA w Warszawie była zgodna z prawem, a umowa nie mogła zostać udostępniona.

Quiz. Jak dobrze pamiętasz największe polskie przeboje lat 70.? Test z piosenkami z czasów PRL

Pytanie 1 z 12
Jaką piosenkę wykonał Zbigniew Wodecki w koncercie „Debiuty” podczas 10. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu?
Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze