Stacja narciarska Polana Szymoszkowa w Zakopanem

i

Autor: Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa Stacja narciarska Polana Szymoszkowa w Zakopanem

Wyjazd w góry

Sylwester w Zakopanem nie zdrożał? Ile kosztuje nocleg w Tatrach?

2022-12-29 19:07

Na Boże Narodzenie większość Polaków planuje wyjazdy z dziećmi, ale w Sylwestra dorośli wolą bawić się sami - w sumie ponad 60 proc. turystów szuka zakwaterowania dla samych dorosłych. Co 4. planuje wyjazd do Zakopanego, mimo że średnia cena za osobę na dobę w tym czasie jest o 25 proc. wyższa niż w innych miejscowościach Polski. Ile kosztuje wyjazd na Sylwestra do Zakopanego?

Ile kosztuje Sylwester 2023 w Zakopanem?

Niektóre polskie miasta - Warszawa, Wrocław i Poznań, ale też te mniejsze, jak Opole, Elbląg czy Szczecin - zrezygnowały w tym roku z organizacji miejskich imprez sylwestrowych. Odbędzie się jednak Sylwester Marzeń, który nawet w czasie pandemicznych obostrzeń dwa lata temu przyciągnął do Zakopanego kilkadziesiąt tysięcy turystów. Jak podaje polski serwis turystyczny Nocowanie.pl, odwiedzany w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie, co czwarta osoba poszukująca zakwaterowania na Sylwestra wybiera Zakopane, a ponad 11 proc. położone w pobliżu Białkę Tatrzańską, Kościelisko, Szczawnicę, Bukowinę Tatrzańską, Poronin czy Murzasichle. W sumie połowa wszystkich wyszukiwań dotyczy miejscowości położonych w województwie małopolskim.

Pod względem popularności w tym czasie na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie (⅕ wszystkich wyszukiwań), a na trzecim śląskie (13 proc. wyszukiwań). Jeśli chodzi o miejscowości, drugą pozycję zajmuje Karpacz (7 proc. wyszukiwań), a trzecią Szklarska Poręba (5 proc. wyszukiwań).

Ile kosztują sylwestrowe wyjazdy do stolicy Tatr? Średnia cena noclegu za osobę na dobę w tym okresie jest podobna do zeszłorocznej. W Zakopanem wynosi ona 142 zł, a w pozostałych miejscowościach 114 zł.

Sylwestrowe wyjazdy szczególnie kojarzą się z widokiem ośnieżonych Tatr, Zakopanem i przyciągającym tłumy koncertem, ale wielu turystów chętnie wybiera również inne, równie malownicze, a mniej oblegane regiony Polski. Niektórzy zamierzają powitać nowy rok nad polskim morzem - blisko 2 proc. turystów planuje pobyt w Trójmieście, w sumie 7,5 proc. chce wyjechać do miejscowości położonych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Wśród dziesięciu najczęściej wybieranych województw znalazły się też lubelskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, w których można spędzić czas w bardziej kameralnych warunkach i w otoczeniu pięknej przyrody. Nie bez znaczenia jest też koszt takiego wyjazdu - według naszych danych średnia cena za nocleg za osobę na dobę w Zakopanem w okresie sylwestrowym jest o prawie ¼ wyższa niż w reszcie kraju - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl.

Sylwestra Polacy najchętniej spędzają w gronie par

Ponad 60 proc. osób, które planują wyjechać na Sylwestra, ma w planach pobyt dwu- lub trzydniowy, a 14 proc. czterodniowy. Aż 7 proc. planuje wyjechać tylko na jeden dzień. O ile na Boże Narodzenie i długie weekendy Polacy najchętniej wyjeżdżają z dziećmi, to w Sylwestra dorośli wolą bawić się we własnym gronie, najchętniej parami - ponad 27 proc. wyszukiwań dotyczy zakwaterowania dla dwojga dorosłych, a drugie tyle dla czworga, sześciorga, ośmiorga, dziesięciorga lub dwanaściorga dorosłych. Dominujące zazwyczaj wśród turystów pary z jednym lub dwojgiem dzieci tym razem stanowią tylko 11 proc. wyjeżdżających. Jeszcze mniej jest nieparzystych grup dorosłych - wyjazd w trzy, pięć, siedem lub dziewięć osób planuje 8 proc. wyjeżdżających. Niecałe 2 proc. wybiera się w podróż w pojedynkę. 

Tak samo, jak święta, Sylwestra Polacy najbardziej chcą spędzać w wynajętych domkach i willach, których dotyczy ponad 40 proc. wyszukiwań. Niezmiennie bardzo popularnym rodzajem zakwaterowania pozostają kwatery i pokoje (27 proc. wyszukiwań) oraz apartamenty (16 proc. wyszukiwań). Niemal co dziesiąty wyjeżdżający zamierza spędzić sylwestrowy wyjazd w pensjonacie, hotelu lub hostelu.

Tańczące z promocjami 29.12.2022
Sonda
Sylwester 2022/23 - będziesz strzelał petardami i fajerwerkami?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze