Szczepionka na koronawirusa już za kilka tygodni. Jaka cena? Czy będzie obowiązkowa?

i

Autor: Pixaby Szczepionka na koronawirusa już za kilka tygodni. Jaka cena? Czy będzie obowiązkowa?

Szczepionka na koronawirusa. Ile będzie kosztować?

2020-11-25 14:41

Koronawirus nie odpuszcza. Trwają intensywne prace nad wprowadzeniem do obrotu skutecznych szczepionek. W tym zakresie konkuruje z sobą kilka firm. Ile może kosztować szczepionka na koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19? Mówi się o cenie od 10 do 50 dolarów za sztukę, czyli od ok. 40 zł do ok. 200 zł.

Koronawirus nie odpuszcza. Lekiem na całe zło ma być szczepionka na koronawirusa. Wielkei koncerny farmaceutyczne usilnie walczą o stworzenie i wprowadzenie do obrotu skutecznej szczepionki. W walce tej najbardziej liczą się trzy firmy:  Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Kwestią najbliższych miesięcy jest wprowadzenie szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 przez co najmniej jedną z tych firm. Mówi się, że w USA szczepionka będzie dostępna już w styczniu. A ile szczepionki na koronawirusa będą kosztować?

W Polsce minister zdrowia wyraźnie zaznacza, że szczepienia na koronawirusa nie będą obowiązkowe. Najlepiej, by szczepionki  były bezpłatne. Ale może być też tak jak w przypadku szczepionek na grypę, czyli będą one dobrowolne i komercyjne. Ile mogą kosztować? Szacuje się, że jedna dawka może kosztować od ok, 40 do 200 zł. 

Szczepionka na koronawirusa: Nie wpuszczą do samolotu niezaszczepionych na Covid-19

Jak podkreśliła "Rzeczpospolita", ceny szczepionek na koronawirusa nie są sobie równe. Na przykład amerykański koncern Pfizer, który opracował skuteczny w 95 proc. specyfik wraz z niemiecką firmą BioNTech, wynegocjował z Komisją Europejską cenę 19,5 dolara za szczepionkę, co w przeliczeniu na naszą walutę daje ok. 73 zł. Agencja Reutera podawała, że Bruksela chce zejść z Moderną w negocjacjach w cenie poniżej 25 dolarów (ok. 94 zł) za jedną szczepionkę.

Super Raport 25.11 (Goście: Cezary Tomczyk oraz Magdalena Biejat - Lewica)

Koncern Johnson & Johnson pracuje nad szczepionką, której cena za dawkę może wynosić 10 dolarów (ok. 37 zł). Natomiast szwedzko-brytyjski koncern AstraZeneca oferuje najniższe ceny. Jak podała "Rzeczpospolita", w dotychczasowych umowach na dostawy wynegocjowano ceny wynoszące 3-4 dolary za dawkę, czyli ok. 15 zł.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze