Kryzys, recesja

i

Autor: stevepb / CC0 / pixabay.com

Biznes

Szef Wedla zapowiada gospodarczy koszmar. Dwa lata recesji i inflacja 20 proc.

2022-09-27 11:26

Nawet jeśli wzrost kosztów prądu nie będzie dziesięciokrotny, tylko pięcio- czy sześciokrotny, to jest to ekstremalne uderzenie, które z pewnością odczuje każda branża. Mówimy o kosztach rzędu dziesiątków milionów złotych rocznie w przypadku jednej fabryki żywności - mówi dla Wyborcza.biz Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel.

Inwestycje najniższe od lat

Poziom inwestycji prywatnych w Polsce spada od kilku lat. W tej chwili wynosi około 16 proc. PKB i jest najniższy od prawie 20 lat. Założenia rządowe mówiły, że do 2020 r. stopa inwestycji w naszym kraju wyniesie 25 proc. A tymczasem inwestycje, zamiast rosnąć, ciągle spadają, przyznaje w rozmowie Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel.

Forum w Karpaczu 2022: Paweł Dziekoński

Czeka nas głęboka recesja

Pytany o sens inwestowania przy 16 proc. inflacji, Herman przyznał, że obecnie realizowaną inwestycję zaplanowaliśmy już trzy lata temu, czyli w zupełnie innym otoczeniu ekonomicznym. Obecnie posiadamy tylko jedną fabrykę, która jest już praktycznie w 100 proc. wypełniona. 

-Dużo firm wstrzymuje teraz inwestycje z powodów ekonomicznych, ale ten problem to nie tylko kwestia tego roku, stóp procentowych czy wojny w Ukrainie. To, co się dzieje teraz, to jest sytuacja ekstremalna, ale już rok, dwa, trzy lata temu firmy też miały opory, żeby inwestować - przyznaje dyrektor zarządzający.

Pytany o to, jakie będą tego konsekwencje? Skoro nowe inwestycje były niskie przed wojną w Ukrainie, a teraz będą jeszcze niższe. Co to oznacza dla gospodarki? dyrektor przyznał, że dla gospodarki oznacza to głębszą i dłużej trwającą recesję.

Wysoka inflacja zostanie z nami na dłużej

Herman z Wedla prognozuje, że za chwilę inflacja dojdzie do 20 proc. Może na przełomie roku, może na początku przyszłego roku. Później w dużym stopniu zależy to od polityki rządu. Czy będzie wpuszczał do gospodarki kolejne pieniądze, czy nie. Biorąc jednak pod uwagę termin następnych wyborów...-stwierdza Herman z Wedla, jak dodał, utrzyma się na tym poziomie przez dłuższy czas.

Sonda
Przejmujesz się inflacją?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze