Kryzys, recesja

i

Autor: stevepb / CC0 / pixabay.com

Biznes

Szef Wedla zapowiada gospodarczy koszmar. Dwa lata recesji i inflacja 20 proc.

2022-09-27 11:26

Nawet jeśli wzrost kosztów prądu nie będzie dziesięciokrotny, tylko pięcio- czy sześciokrotny, to jest to ekstremalne uderzenie, które z pewnością odczuje każda branża. Mówimy o kosztach rzędu dziesiątków milionów złotych rocznie w przypadku jednej fabryki żywności - mówi dla Wyborcza.biz Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel.

Inwestycje najniższe od lat

Poziom inwestycji prywatnych w Polsce spada od kilku lat. W tej chwili wynosi około 16 proc. PKB i jest najniższy od prawie 20 lat. Założenia rządowe mówiły, że do 2020 r. stopa inwestycji w naszym kraju wyniesie 25 proc. A tymczasem inwestycje, zamiast rosnąć, ciągle spadają, przyznaje w rozmowie Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel.

Forum w Karpaczu 2022: Paweł Dziekoński

Czeka nas głęboka recesja

Pytany o sens inwestowania przy 16 proc. inflacji, Herman przyznał, że obecnie realizowaną inwestycję zaplanowaliśmy już trzy lata temu, czyli w zupełnie innym otoczeniu ekonomicznym. Obecnie posiadamy tylko jedną fabrykę, która jest już praktycznie w 100 proc. wypełniona. 

-Dużo firm wstrzymuje teraz inwestycje z powodów ekonomicznych, ale ten problem to nie tylko kwestia tego roku, stóp procentowych czy wojny w Ukrainie. To, co się dzieje teraz, to jest sytuacja ekstremalna, ale już rok, dwa, trzy lata temu firmy też miały opory, żeby inwestować - przyznaje dyrektor zarządzający.

Pytany o to, jakie będą tego konsekwencje? Skoro nowe inwestycje były niskie przed wojną w Ukrainie, a teraz będą jeszcze niższe. Co to oznacza dla gospodarki? dyrektor przyznał, że dla gospodarki oznacza to głębszą i dłużej trwającą recesję.

Wysoka inflacja zostanie z nami na dłużej

Herman z Wedla prognozuje, że za chwilę inflacja dojdzie do 20 proc. Może na przełomie roku, może na początku przyszłego roku. Później w dużym stopniu zależy to od polityki rządu. Czy będzie wpuszczał do gospodarki kolejne pieniądze, czy nie. Biorąc jednak pod uwagę termin następnych wyborów...-stwierdza Herman z Wedla, jak dodał, utrzyma się na tym poziomie przez dłuższy czas.

Sonda
Przejmujesz się inflacją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany