Lokaty odchodzą "do lamusa"
Inflacja. drożyzna, podwyżki stóp procentowych, rosnące raty kredytów - to wszystko ma wpływ nie tylko na sytuację gospodarczą państwa ale również (a właściwie przede wszystkim) na sytuację finansową wielu gospodarstw domowych.
Ponieważ te wszystkie zjawiska nie sprzyjają oszczędzaniu a wpłacanie pieniędzy na lokaty czy konta oszczędnościowe przestało się opłacać - wiele osób zdecydowało się na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań i form inwestycji.
Inwestycje - na co zwrócić uwagę?
W celu wybrania odpowiedniej formy inwestycji należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii: posiadany kapitał przeznaczony na inwestycję, ocena ryzyka oraz wizja stopy zwrotu.
Polecany artykuł:
Inwestycja w nieruchomość - stabilność i pewność
Jedną z najpopularniejszych form inwestycji są nieruchomości. Choć sytuacja na rynku kredytów hipotecznych jest daleka od perfekcji a stopy procentowe zostały już kilkukrotnie podwyższone - zakup mieszkania stanowi jedną z bezpieczniejszych i "pewniejszych" form inwestycji większej kwoty pieniędzy.
Ponadto inwestycja w nieruchomości daje dwie opcje "spieniężenia" jej. Pierwszą z nich jest zakup mieszkania pod wynajem. Drugą jest tzw. flipping - czyli zakup mieszkania w atrakcyjnej okolicy i sprzedaż (po wykonanym remoncie) z kilku lub nawet kilkunastoprocentowym zyskiem.
Inwestycje na giełdzie - kto nie ryzykuje...
Drugą - nieco bardziej ryzykowną możliwością - są inwestycje na giełdzie. Decydując się na zakup akcji powinniśmy jednak posiadać dużą wiedzę na temat inwestowania w ten sposób. Ponadto giełda jest dość droga i wymaga zaangażowania oraz posiadania "stalowych nerwów" - pomimo tego, że można bardzo dużo zyskać - można równie dużo stracić.
Obligacje - jedna z najbezpieczniejszych form
Bezpieczniejszą formą lokowania pieniędzy jest zakup obligacji. Obligacje Skarbu Państwa uznawane są za jeden z najbezpieczniejszych sposobów na inwestowanie pieniędzy. Co istotne - są one proste w konstrukcji, nie wymagają specjalistycznej wiedzy i są łatwo dostępne.
Zakup akcji - rachunek, broker i ryzyko
Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku zakupu akcji. W celu inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) trzeba posiadać rachunek maklerski oraz dokonać wyboru brokera. Są one również zdecydowanie bardziej ryzykowne.
Złoto - inwestycja dla cierpliwych
W celu bezpiecznego "zamrożenia" konkretnej kwoty aby nie straciły one wartości warto rozważyć inwestycję w złoto. Jest to opcja dla osób, którym nie zależy na na szybkim zwrocie. Mimo wszystko, ostatnimi czasy złoto biło rekordy popularności.
Antyki i dzieła sztuki - inwestycja dla koneserów
Ostatnią propozycją jest inwestycja w antyki oraz dzieła sztuki. Zgodnie z informacją opublikowaną na portalu money.pl kwota, z którą można wejść na ten rynek to około 17 000 złotych. Jest to jednak rynek bardzo nieprzewidywalny - ciężko określić, który artysta stanie się "popularny" inwestycyjnie oraz które dzieła zyskają na wartości.