Sztuczna inteligencja

i

Autor: UAM

Sztuczna inteligencja podbija rynek sztuki

2022-07-09 6:48

Co łączy markę Huawei z Akademią Sztuk Pięknych? Sztuka! Digital Ars to pierwszy w Polsce konkurs na sztukę powstałą we współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją. W tym roku odbyła się jego druga edycja.

Sztuka cyfrowa przyszłością rynku sztuki

Sztuka cyfrowa odkąd się pojawiła budzi nie tylko ciekawość czy kontrowersje - ale także bije rekordy popularności. Nowe technologie otworzyły przed twórcami, galeriami sztuki oraz miłośnikami elementów artystycznych szereg nowych możliwości twórczych czy inwestycyjnych.

Wszystkie oczy całego świata zwróciły się w jej kierunku w momencie, w którym angielski dom aukcyjny Christie's sprzedał obraz namalowany przez sztuczną inteligencję za niebotyczną kwotę 432 500 dolarów. Co wyróżnia sztukę tworzoną przez sztuczną inteligencję? Zdaniem Aleksandra Segietha (laureata pierwszego miejsca w kategorii nowej) - nieprzewidywalność.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Dyskusja Siri z Google i inne futurystyczne wizje

W ramach konkursu Aleksander Segieth stworzył intermedialny projekt audio prezentujący rozmowę dwóch sztucznych inteligencji/personalnych asystentów - Siri i Google - bez udziału człowieka. Artysta uważa, że "pomimo tego, ze sztuczne inteligencje są tworzone z myślą o kontrolowanym procesie funkcjonowania, do zadań artysty należy uwolnienie wszelkich zagmatwanych splotów algorytmów i poddanie ich przypadkowi". Zaznacza, że to właśnie dzięki takim zabiegom powstają nie tylko inspirujące prace - ale również wielkie odkrycia.

Doktor Katarzyna Stany pełnomocnik wydziału Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz członek Rady Konkursowej Digital Ars zauważa, że "sztuczna inteligencja często w sposób subtelny i prawie niewidoczny zaczyna być obecna w wielu obszarach naszego życia". Zaznacza, że "nie uciekniemy przed rozwojem technologicznym ani w życiu społecznym, ani w sztuce. Dlatego trzeba być otwartym na to, co nowe, zaufać a czasem dać się zainspirować temu, co może nam zaoferować nowe medium artystyczne".

3 kategorie - 15 zwycięzców

Historia sztuki cyfrowej i dzieł związanych ze sztuczną inteligencją dopiero się rozpoczyna. Fundacja Digital Poland postanowiła dołożyć swoją "cegiełkę" poprzez organizację drugiej edycji konkursu "Digital Ars". Jest to pierwszy konkurs w Polsce skierowany do artystów oraz zespołów wykorzystujących w swoich działaniach sztuczną inteligencję.

Nagrody konkursowe były przyznawane w trzech kategoriach: otwarta, nowa i transformacja. W skład jury weszli między innymi profesor Aleksandra Przegalińska, Katarzyna Jankowska oraz profesor Andrzej Sobczak. Wyłonionych zostało 15 zwycięskich prac.

Fundacja Digital Poland zorganizowała również internetowe głosowanie publiczności dając ludziom możliwość wyboru swoich faworytów. Celem fundacji jest przedstawienie możliwości twórczych związanych ze sztuczną inteligencją oraz zachęcenia do podejmowania działań i eksperymentowania z nowymi technologiami.

Sztuczna inteligencja rewolucją na rynku sztuki tradycyjnej

AI jest jedną z najważniejszych technologii przyszłości, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć jej działanie. To nie tylko spektakularne roboty, ale wiele niedostrzegalnych zastosowań, które każdego dnia usprawniają nasze życie. Jesteśmy przekonani, że nagrodzone w konkursie Digital Ars dzieła są istotnym głosem w debacie na temat wykorzystania AI, dotykając samej istoty tego, co nazywamy sztuką, kreatywnością oraz tego, kim jest człowiek w dobie cyfrowej transformacji - informuje Dominika Banaszkiewicz, dyrektor Digital Festival. Podkreśla, że sztuczna inteligencja rewolucjonizuje ramy, w których dotychczas funkcjonowaliśmy.

Inauguracja konkursu nastąpiła podczas Digital Ars Day w Łodzi. Wybór tego miasta nie był przypadkowy. "Kładziemy duży nacisk na rozwój nauk i branż działających w obszarze sztucznej inteligencji" - podkreśliła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Wielcy twórcy świeżym okiem

Dzięki pracom zwycięzców możemy spojrzeć na znane dzieła wielkich artystów takich jak Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer i Vincent van Gogh w zupełnie nowy sposób. Młodzi twórcy w swoich pracach łączą tradycyjne formy sztuki z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi.

"(...) Kiedy dzięki nowemu medium okazuje się, że wiele nowości artystycznych jest jeszcze nieodkrytych mam poczucie satysfakcji. Tegoroczna edycja może nie tyle zaskoczyła mnie, ile pozytywnie utwierdziła w tym, że sztuczna inteligencja w sztuce ma przyszłość" - powiedział pełnomocnik wydziału Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Sonda
Interesujesz się sztuką?

Gdzie można zobaczyć prace?

Prace laureatów konkursu można obejrzeć na wystawie "Sztuka, człowiek, AI" w pasażu sztuki ART WALK na placu Europejskim w Warszawie. Galeria powstała zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta.

Dodatkowo wszystkie prace zwycięzców można zobaczyć na specjalnej wystawie online Digital Ars oraz w wielu łódzkich centrach kultury i nauki m.in. w Art Gallery Monopolis, Akademii Sztuk Pięknych oraz na Politechnice Łódzkiej.

Wystawa potrwa do 20 sierpnia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze