Ratownik medyczny

i

Autor: ESKA INFO Szczecin

Szok! ŻENUJĄCE zarobki ratowników medycznych! Za TYLE ratują nam życie!

2020-03-25 13:31

W walce o nasze zdrowie i życie, zwłaszcza podczas pandemii koronawirusa, są w pierwszej linii. Pracują nieustannie, a najmniejsza pomyłka może kosztować życie drugiego człowieka. Ile w zamian zarabiają ratownicy medyczni? ŻENUJĄCE kwoty, które teraz rząd postanowił zwiększyć. Problem w tym, że podwyżki też są co najmniej małe.

Pandemia koronawirusa w Polsce. Wstajesz rano i musisz pędzić na dyżur. To było twoje pierwsze kilka godzin snu od dobrych dwóch dni, bo w walce z COVID-19 nie ma odpoczynku. O porządnym śniadaniu można tylko pomarzyć. Tak działa ratownik medyczny. Swoje własne ja poświęca dla zdrowia i życia innych osób. W zamian… nawet niecałe 2 tys. złotych „na rękę”.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ponad milion osób może stracić pracę, jeśli państwo nie pomoże firmom

Według wyliczeń portalów pracuj.pl i wynagrodzenia.pl zarobki ratowników medycznych często wynoszą ok. 1900-1800 złotych miesięcznie na rękę. Tyle zarabia co co 4 ratownik w Polsce. Średnia jest dużo wyższa, ale i tak niewspółmierna do obowiązków i poświęcenia – 3000 złotych netto. Według raportu najwięcej zarabiają ratownicy medyczni z  Piaseczna (średnio ok. 4260 złotych netto), Bartoszyc (ok. 3470 złotych netto) oraz Piły (ok. 3380 złotych netto).

ZOBACZ TAKŻE: Zakaz wychodzenia z domu. Czy można zrobić zakupy?

Teraz miało się to zmienić. Rząd obiecał, że ratownicy medyczni od kwietnia zobaczą konkretne podwyżki. Tymi konkretami okazało się… 1600 złotych brutto i to jako średnia. Może to więc oznaczać, że zarabiający 1800 złotych miesięcznie ratownik medyczny zobaczy… 200 złotych podwyżki.

Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie

Jak informuje strona rządowa, celem zmiany przedmiotowego rozporządzenia jest zapewnienie kontynuacji na zasadach określonych w dotychczasowym rozporządzeniu średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych(SFWON) i Fundusz Emerytur Pomostowych przez:

- zapewnienie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości1600 zł brutto w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu od dnia 1 kwietnia 2020 r. dla:

  • ratowników medycznych oraz dyspozytorów medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju ratownictwo medyczne, z wyłączeniem dyspozytorów medycznych będących pielęgniarkami systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,
  • ratowników medycznych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, na których wykonywane są zadania polegające na kierowaniu i zarządzaniu innymi ratownikami medycznymi lub dyspozytorami medycznymi,
  • ratowników medycznych oraz pielęgniarek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne wykonujących zawód w zespole ratownictwa medycznego u podwykonawcy,
  • ratowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, zatrudnionych:
  • w szpitalnych oddziałach ratunkowych,
  • w izbach przyjęć szpitali posiadających w lokalizacji tej izby oddziały niezbędne do funkcjonowania szpitalnego oddziału ratunkowego, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. poz. 1213);

- utrzymanie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości1200 zł brutto w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu do dnia 31 grudnia 2020 r. dla ratowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, innych niż wymienieni w lit. d.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze