Pandemia koronawirusa w Polsce. Wstajesz rano i musisz pędzić na dyżur. To było twoje pierwsze kilka godzin snu od dobrych dwóch dni, bo w walce z COVID-19 nie ma odpoczynku. O porządnym śniadaniu można tylko pomarzyć. Tak działa ratownik medyczny. Swoje własne ja poświęca dla zdrowia i życia innych osób. W zamian… nawet niecałe 2 tys. złotych „na rękę”.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ponad milion osób może stracić pracę, jeśli państwo nie pomoże firmom
Według wyliczeń portalów pracuj.pl i wynagrodzenia.pl zarobki ratowników medycznych często wynoszą ok. 1900-1800 złotych miesięcznie na rękę. Tyle zarabia co co 4 ratownik w Polsce. Średnia jest dużo wyższa, ale i tak niewspółmierna do obowiązków i poświęcenia – 3000 złotych netto. Według raportu najwięcej zarabiają ratownicy medyczni z Piaseczna (średnio ok. 4260 złotych netto), Bartoszyc (ok. 3470 złotych netto) oraz Piły (ok. 3380 złotych netto).
ZOBACZ TAKŻE: Zakaz wychodzenia z domu. Czy można zrobić zakupy?
Teraz miało się to zmienić. Rząd obiecał, że ratownicy medyczni od kwietnia zobaczą konkretne podwyżki. Tymi konkretami okazało się… 1600 złotych brutto i to jako średnia. Może to więc oznaczać, że zarabiający 1800 złotych miesięcznie ratownik medyczny zobaczy… 200 złotych podwyżki.
Jak informuje strona rządowa, celem zmiany przedmiotowego rozporządzenia jest zapewnienie kontynuacji na zasadach określonych w dotychczasowym rozporządzeniu średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych(SFWON) i Fundusz Emerytur Pomostowych przez:
- zapewnienie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości1600 zł brutto w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu od dnia 1 kwietnia 2020 r. dla:
- ratowników medycznych oraz dyspozytorów medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju ratownictwo medyczne, z wyłączeniem dyspozytorów medycznych będących pielęgniarkami systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,
- ratowników medycznych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, na których wykonywane są zadania polegające na kierowaniu i zarządzaniu innymi ratownikami medycznymi lub dyspozytorami medycznymi,
- ratowników medycznych oraz pielęgniarek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne wykonujących zawód w zespole ratownictwa medycznego u podwykonawcy,
- ratowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, zatrudnionych:
- w szpitalnych oddziałach ratunkowych,
- w izbach przyjęć szpitali posiadających w lokalizacji tej izby oddziały niezbędne do funkcjonowania szpitalnego oddziału ratunkowego, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. poz. 1213);
- utrzymanie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wraz z składkami na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości1200 zł brutto w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu do dnia 31 grudnia 2020 r. dla ratowników medycznych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, innych niż wymienieni w lit. d.