Szokujące dane GUS. Polacy mniej palą, a sprzedaż papierosów rośnie

2018-08-02 15:17
papieros
Autor: Pixabay.com

1610 – tyle papierosów wypalił w 2017 r. przeciętny Polak według danych GUS. To o 281 sztuk mniej niż rok wcześniej i o 1044 mniej niż w 1990 r. W ciągu ostatnich 27 lat „konsumpcja” papierosów z legalnych źródeł skurczyła się więc o prawie 40 proc. Co ciekawe, mimo że palimy mniej, sprzedaż papierosów rośnie. Jak to możliwe?

Przyczyny owego paradoksu są co najmniej dwie. Sprzedaż papierosów w Polsce jest napędzana m.in. przez imigrantów, którzy przyjeżdżają zza wschodniej granicy, a nie są uwzględniani w statystykach GUS. Poza tym znaczna część polskiej produkcji papierosów trafia do innych krajów. Obecnie eksportujemy ponad 75 proc. polskich wyrobów tytoniowych.

Warto podkreślić także, że rzeczywiście Polacy palą więcej, niż wynika ze statystyk GUS. Wielu rodaków kupuje bowiem papierosy z nielegalnych źródeł. Jak wynika z szacunków Almares w II kw. ubiegłego roku szara strefa obejmowała 13,8 proc. rynku.

Palaczy jest jednak i tak z każdym rokiem znacznie mniej. – Wygląda na to, że (ostrzeżenia obrazkowe na paczkach – red.) przekonały o konsekwencjach palenia papierosów. Malejąca liczba nowych klientów nie jest w stanie zastąpić 60 tys. osób umierających rocznie z powodu chorób odtytoniowych. Kurczy się rynek palaczy – podkreśla cytowany przez forsal.pl Doktor Łukasz Balwicki, ekspert zdrowia publicznego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Do spadku liczby osób palących przyczyniły się także rosnące ceny, moda na zdrowy styl życia i restrykcyjne przepisy dotyczących zakazu palenia w miejscach publicznych.


Źródło: forsal.pl, GUS

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE