Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyboru – musi podnosić stopy procentowe

Szokujące doniesienia ekonomistów. Nadchodzi ogromna podwyżka stóp procentowych

2022-04-06 9:00

Kredytobiorcy muszą przygotować się na wyższe raty kredytów. Wszystko wskazuje, że nadchodzi kolejna duża podwyżka stóp procentowych. - Spodziewamy się podwyżki stóp w wysokości co najmniej 50 pkt. - powiedział główny ekonomista Pekao Banku Ernest Pytlarczyk. Wskazał, że docelowo stopy wzrosną do poziomu 5-6 proc.

RPP podniesie stopy procentowe [6.03.2022]

W środę 6 kwietnia ma odbyć się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym - jak spodziewa się rynek - zapadnie decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych. "Spodziewamy się podwyżki w wyskości co najmniej 50 pkt. - wskazał Pytlarczyk zaznaczając, że zacieśnienie polityki monetarnej jest konieczne ze względu na wysoką inflację (w marcu br. ceny wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,2 proc.). Tak wysoki poziom - w jego ocenie - zwiększa ryzyko utrzymywania się wysokich oczekiwań inflacyjnych, co w konsekwencji może doprowadzić do sytuacji jak w latach 80 i 90. XX wieku, kiedy np. obowiązywały klauzule indeksacyjne w kontraktach dla firm. Ponadto - jak wskazał - podwyżki mają zapobiec osłabianiu się złotego, czyli drugiego, poza wzrostem oczekiwań inflacyjnych, elementu bardzo niebezpiecznego dla gospodarki. Pytany o to, jaki wpływ na wzrost cen mają rządowe tarcze antyinflacyjne, Pytalczyk powiedział, że instrumenty te zawierające m.in obniżkę podatków na paliwa i energię, stanowią "bardzo istotną" ochronę gospodarstw domowych.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

- Prowadzą one do szybkiej ulgi i szybiego statystycznego spadku inflacji, jednocześnie podtrzymując popyt - wskazał. Zauważył też, że tarcze sprawiają, że inflacja wolniej będzie wygasała. - Dlatego tak ważna jest rola NBP, który musi uchwycić moment, w którym należy zacieśnić politykę pieniężną. Pytany o to, jaki jest docelowy wzrost stóp powiedział, że "jest to poziom między 5-6 proc., przy czym po ok. roku, dwóch stopy te mogłyby by być obniżone, jeżeli inflacja spadnie". Dodał też, że w krótkim okresie bez wprowadzenie instrumentów fiskalnych inflacja wyniosłaby ponad 14 proc. "Może by szybciej spadła, ale byłoby to bardzo niebezpiecze - zaznaczył.

W marcu Rada Polityki Pieniężnej po raz szósty podniosła stopy procentowe. Po tej podwyżce stopa referencyjna wynosi 3,5 proc., stopa lombardowa – 4 proc., stopa depozytowa wynosi 3 proc., stopa redyskontowa weksli wyniosła 3,55 proc. a stopa dyskontowa weksli - 3,60 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,2 proc.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Najnowsze