Waloryzacja emerytur

i

Autor: SHUTTERSTOCK Waloryzacja emerytur

Szokująco niska waloryzacja. Sprawdź, o ile wzrosną emerytury! [TABELA]

2022-01-14 16:39

Waloryzacja rent i emerytur 2022. Zła wiadomość dla emerytów. Gdyby waloryzacja emerytur została obliczona na podstawie aktualnych wskaźników, byłaby szokująco niska. Tylko najbogatsi seniorzy mogliby liczyć na zauważalne podwyżki. Pozostali otrzymaliby śmiesznie niskie wyrównanie.

Waloryzacja emerytur 2022

Na wysokość corocznej waloryzacji wpływ mają m.in. wzrost wynagrodzeń i inflacja. Chociaż ceny galopują a wartość złotówki spada, to według danych GUS, średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2021 r. wyniósł 4,9 proc. Biorąc to po uwagę, waloryzację można oszacować na zaledwie 6,8 proc. Oznaczałoby to, że przy najniższych świadczeniach, emerytury wzrosłyby zaledwie o kilkadziesiąt złotych. Na podwyżkę w wysokości ok. 200 zł liczyć mogliby tylko seniorzy ze świadczeniami w wysokości ok. 3000 zł. Emeryci nie kryją rozczarowania.

- Myślałem, ze waloryzacja będzie większa, bo ceny rosną z dnia na dzień. Niestety znowu zwiedliśmy się na rządzących, bo to co dostaniemy w ramach waloryzacji pochłonie inflacja. Według mnie emeryci i renciści powinni dostać dwa razy tyle, by przynajmniej trochę zniwelować przepaść między cena]ą a inflacją - powiedział nam Piotr Saracki (67l, emeryt z Siedlec.

Emeryci są WŚCIEKLI. 15. emerytura? Niech sobie DU** wsadzą!! | KOMENTERY

Z drugiej strony, rząd obiecuje znacznie wyższy wskaźnik. Według tej wersji świadczenia dla seniorów wzrosną o co najmniej 8 proc. Warto pamiętać, że kilka miesięcy temu rząd wpisał do ustawy budżetowej wskaźnik waloryzacji na poziomie 4,89 proc. O wskaźniku waloryzacji decyduje wysokość inflacji i wskaźnik wynagrodzeń, więc najwyższa od lat inflacja może sprawić, że będzie on rekordowo wysoki. Dokładną wartość wskaźnika waloryzacji poznamy dopiero w lutym 2022 roku. Wtedy na podstawie całorocznych wskaźników rząd dokładnie oszacuje, ile będą mogli zyskać emeryci.

Sonda
Czy waloryzacja powinna być wyższa niż 4,89 proc. ?
Najnowsze