Waloryzacja emerytur 2022
Na wysokość corocznej waloryzacji wpływ mają m.in. wzrost wynagrodzeń i inflacja. Chociaż ceny galopują a wartość złotówki spada, to według danych GUS, średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2021 r. wyniósł 4,9 proc. Biorąc to po uwagę, waloryzację można oszacować na zaledwie 6,8 proc. Oznaczałoby to, że przy najniższych świadczeniach, emerytury wzrosłyby zaledwie o kilkadziesiąt złotych. Na podwyżkę w wysokości ok. 200 zł liczyć mogliby tylko seniorzy ze świadczeniami w wysokości ok. 3000 zł. Emeryci nie kryją rozczarowania.
- Myślałem, ze waloryzacja będzie większa, bo ceny rosną z dnia na dzień. Niestety znowu zwiedliśmy się na rządzących, bo to co dostaniemy w ramach waloryzacji pochłonie inflacja. Według mnie emeryci i renciści powinni dostać dwa razy tyle, by przynajmniej trochę zniwelować przepaść między cena]ą a inflacją - powiedział nam Piotr Saracki (67l, emeryt z Siedlec.
Polecany artykuł:
Z drugiej strony, rząd obiecuje znacznie wyższy wskaźnik. Według tej wersji świadczenia dla seniorów wzrosną o co najmniej 8 proc. Warto pamiętać, że kilka miesięcy temu rząd wpisał do ustawy budżetowej wskaźnik waloryzacji na poziomie 4,89 proc. O wskaźniku waloryzacji decyduje wysokość inflacji i wskaźnik wynagrodzeń, więc najwyższa od lat inflacja może sprawić, że będzie on rekordowo wysoki. Dokładną wartość wskaźnika waloryzacji poznamy dopiero w lutym 2022 roku. Wtedy na podstawie całorocznych wskaźników rząd dokładnie oszacuje, ile będą mogli zyskać emeryci.