8 sposobów na wyższą emeryturę.

i

Autor: Shutterstock 8 sposobów na wyższą emeryturę.

Dodatek osłonowy dla emeryta. Gdzie i jak złożyć wniosek o dopłatę

2022-01-13 12:39

Dodatek osłonowy 2022 dla emerytów. Co zrobić, by szybko dostać pieniądze od państwa. Osoby zainteresowane dodatkami osłonowymi, które przyznają gminy, obawiają się, że będą musiały iść do ZUS po specjalne dokumenty potwierdzające wysokość ich świadczeń. Tymczasem nie ma potrzeby chodzenia po wielu urzędach w tej sprawie. Gdzie i jak złożyć wniosek o dopłatę do gazu, prądu, żywności, których ceny galopują.

Dodatek osłonowy. Gdzie złożyć wniosek o dopłatę do gazu, prądu i zakupów?

Dodatek osłonowy 2022. Gdzie złożyć wniosek, by dostać dopłatę do gazu, prądu i żywności i jakie dokumenty trzeba dostarczyć? Obsługą dodatku osłonowego, czyli najprościej rzecz ujmując, dodatku mającego ulżyć w czasach wielkiej drożyzny, zajmują się gminy. To do urzędów gmin lub podległych im jednostek przez nie wytyczonych (np. ośrodków pomocy społecznej czy centrów pomocy rodzinie) wnioskuje się o pieniądze. Sam dodatek osłonowy lub kwota dodatku osłonowego zależy od dochodu konkretnego gospodarstwa domowego. Na przykład w przypadku gospodarstwa jednoosobowego będzie można otrzymać maksymalnie 500 zł przy dochodzie netto maksymalnie 2100 zł, a w przypadku gospodarstwa 2-3 osobowego można dostać maksymalnie 750 zł przy dochodzie netto 1500 zł na osobę (miesięcznie).

Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: PiS oszukało własnych wyborców

Dodatek osłonowy dla emerytów

Wielu emerytów obawia się, że będą musieli udowodnić wysokość swoich świadczeń poprzez jakieś specjalne dokumenty z ZUS, co może wydłużyć okres oczekiwania na dopłaty. Tymczasem nie ma takich druków. - Wszystkie dane niezbędne do ustalenia dochodu w celu rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, gminy mają obowiązek pozyskać samodzielnie, drogą elektroniczną, za pośrednictwem odpowiednich usług dostępnych w systemach informatycznych – przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dlatego osoby, które są zainteresowane dodatkami osłonowymi, nie muszą uzyskiwać zaświadczenia dotyczącego świadczeń wypłacanych im przez ZUS.

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?
Najnowsze