Intel może zbudować fabrykę w Polsce
Jak podaje "Rzeczpospolita" Polska to jeden z krajów, który Intel rozważa jako lokalizację swojej nowej fabryki. Firma otrzymała 70 propozycji lokalizacji, z czego trzy znajdują się w Polsce. Prezes Intela Pat Gelsinger spotkał się w tej sprawie z premierem RP Mateuszem Morawieckim. Po spotkaniu w polskim centrum badawczo-rozwojowym firmy, szef rządu opublikował komunikat o wyniku rozmów.
ZOBACZ Afera z procesorami Intela. Użytkownicy są narażeni na poważne problemy
- Cyfryzacja to dziś jeden z najważniejszych horyzontów nowoczesności. Od kilku lat mocno stawiamy na jej rozwój. Epidemia koronawirusa uświadomiła nam, że cyfryzacja nie tylko ułatwia życie, ale może być warunkiem normalnego funkcjonowania. Świat nowoczesnych technologii wnika w nasze codzienne życie coraz bardziej, a my chcemy, żeby Polska była liderem cyfrowych zmian - pisał premier Morawiecki po spotkaniu z prezesem Intela.
Fabryka Intela miałby składać się z ośmiu zakładów produkcyjnych chipów, na które jest obecnie wysokie zapotrzebowanie w branży technologicznej. Wartość inwestycji amerykańskiej firmy szacowana jest na 80 mld dolarów. "Rzeczpospolita" podaje, że jedna z zaproponowanych lokalizacji znajduje się na Dolnym Śląsku.
Inwestycja Intela w Polsce
Decyzja dotycząca lokalizacji fabryki Intela jeszcze nie zapadła, nie można więc wykluczyć, że nie zostanie zbudowana w Polsce. Pytanie również jak wpłynie na inwestorów decyzja rządu o Lex TVN, która zaszkodzi interesy innych amerykańskich inwestorów, grupy Discovery. Uchwalenie takiego prawa może doprowadzić do spadku zaufania USA do Polski, szczególnie pod względem przeprowadzania inwestycji.
Firma Intel jest największym na świecie producentem układów scalonych i twórca mikroprocesorów x86 znajdujących się w większości komputerów osobistych. Jedne z ich najpopularniejszych produktów znane są pod nazwą Pentium, Celeron, Core i Core 2.