Rewolucja w kodeksie pracy! Śmieciówki do kosza, nowy tryb pracy. Rząd planuje, Polacy chcą więcej

i

Autor: Andrzej Bęben

Szukasz pracy podczas pandemii koronawirusa? W urzędach coraz mniej ofert

2020-05-07 14:49

Podczas pandemii koronawirusa pracodawcy zgłaszają coraz mniej wakatów. Kwietniowa liczba 57,5 tys. wolnych miejsc to najniższy wynik od ponad pięciu lat.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na życie zawodowe Polaków. Firmy wdrażały w ostatnich tygodniach modele pracy zdalnej. Ponadto już w marcu wiele firm i ich pracowników musiało mierzyć się niestety z trudnymi decyzjami kadrowymi. Jak w tej atmosferze wygląda poszukiwanie pracy?

- Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła o 0,3 pkt. proc. – z poziomu 5,4 proc. w marcu do 5,7 proc. w końcu kwietnia. Wzrost stopy bezrobocia wystąpił we wszystkich województwach – najsilniejszy był w województwie warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, gdzie bezrobocie wzrosło o 0,6 punktu procentowego - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Oznacza to, że bez pracy w końcu kwietnia 2020 roku było 964,8 tys. osób. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o 55,4 tys. osób. Jednocześnie spadła liczba wolnych miejsc pracy. W kwietniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 57,5 tys. wolnych miejsc pracy. To o 26 proc. mniej niż przed miesiącem. 

ZOBACZ TEŻ: "Przeniesienie biznesu do internetu sposobem na przetrwanie". Rząd, OLX i Allegro zachęcają firmy do cyfryzacji

- Spadek liczby ofert w obecnej sytuacji na rynku pracy nie jest zjawiskiem zaskakującym, bo pracodawcy wobec niepewności co do okresu trwania epidemii nie decydują się na uruchamianie rekrutacji - ocenia resort.

Jak więc szukać zatrudnienia? Ministerstwo zwraca uwagę, że mimo panującej epidemii są branże, w których brakuje rąk do pracy.

- Najwięcej ofert zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy w minionym miesiącu przeznaczonych było dla pakowaczy ręcznych, robotników wykonujących prace proste w przemyśle, magazynierów, sprzedawców, pomocniczych robotników budowlanych, robotników magazynowych i gospodarczych - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

Według badania Pracuj.pl, w ostatnich tygodniach w kontekście sprzedawców ścierały się dwie tendencje wpływające na rekrutację. Z jednej strony pracowników potrzebowały sklepy spożywcze, markety i drogerie, odczuwające odpływ kadr np. na urlopy związane z opieką nad dziećmi. Jednocześnie negatywnie na popycie na sprzedawców odbijało się zamknięcie galerii handlowych. W efekcie była to najczęściej poszukiwana grupa.

ZOBACZ TEŻ: Pit 2020. Jaka kara za zwłokę przy rozliczaniu?

Super Biznes 7 V

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze