Bundestag

i

Autor: shutterstock Bundestag

Szybciej doganiamy Niemców. Wiadomo, kiedy będziemy tak bogaci jak na Zachodzie

2022-02-21 12:51

Szybciej doganiamy Niemców. Wiadomo, kiedy będziemy tak bogaci jak na Zachodzie - za 71 lat jeśli utrzymamy tempo przewagi wzrostu PKB na poziomie 0,9 proc. Zatem jak widać choć rozwijamy się dość szybko, to jeszcze sporo brakuje nam do życia na poziomie chociażby naszych zachodnich sąsiadów. Co zrobić, by przyspieszyć jeszcze ten proces i może chociaż za 20 lat dogonić Niemcy pod względem gospodarczym i poziomu życia? Rozwijać gospodarkę tak jak robimy to pomimo uciążliwej pandemii.

Praca w Niemczech i innych zachodnich krajach się opłaca. Choć Polska rozwija się szybko, to i tak wiele nam jeszcze brakuje

Polska dogania Niemcy pod względem gospodarczym? Brzmi jak słaby żart, ale jest to bardzo prawdopodobne. Dane dotyczące Produktu Krajowego Brutto wskazują właśnie na takie zjawisko. Choć rozwój jest szybki, to jednak, by faktycznie doścignąć, a nawet prześcignąć, naszych zachodnich sąsiadów pod tym względem, to musielibyśmy tak szybko rozwijać się przez ponad 70 lat.  Warto podkreślić, że Polska w pandemii rozwija się w tempie kilkukrotnie szybszym niż Niemcy. Wygląda na to, że z pandemicznym kryzysem radzimy sobie lepiej niż państwa zachodnie. Jakie są prognozy gospodarcze na najbliższe lata. Okazuje się, że najlepiej będzie sobie radziła Irlandia (i radziła sobie w pandemii). Drugą lokatę zajmuje Luksemburg, a trzecią Polska.

Tańczące z promocjami 17.02.2022

Jak podaje Business Insider, Irlandia ma wzrost PKB o 27 proc. i w trzy lata nie daje szans całemu światu. My mamy trzecią pozycje i prognoza KE dla Polski na 2022 r. to 5,5 proc. wzrostu (wg MFW 4,6 proc.), co w skali trzech pandemicznych lat 2020, 2021 i 2022 daje łączną dynamikę na poziomie 8,7 proc. (wg MFW 7,8 proc.). Według wstępnych danych w 2021 r. nasz PKB urósł o 5,7 proc., a niemiecki o 2,8 proc. Mimo wszystko, według parytetu siły nabywczej w 2021 r. polski PKB doszedł do poziomu około 64,7 proc. PKB niemieckiego. Zatem przed nami jeszcze długa droga.

Sonda
Przeciętne wynagrodzenia. Zarabiasz mniej czy więcej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany