Produkcja mebli

i

Autor: unsplash.com

Branża meblarska

Szykuje się fala zwolnień w polskich firmach! Branża meblarska przeżywa kryzys

2024-02-05 10:45

Jak informuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM) polska branża meblarska ma silną pozycję na rynku międzynarodowym, ale jej sytuacja jest trudna, co może skończyć się zwolnieniami. Jak wynika ze wstępnych szacunkach, może dojść do cięć wielkości nawet 5 tys. etatów.

Branża meblarska usunęła już 18 tys. etatów. Kolejne zwolnienia w drodze

Jak podaje OIGPM w 2023 roku doszło do spadku wyników oraz redukcji zatrudnienia. Mimo perturbacji branża zachowała miejsce na rynku międzynarodowym, ale to nie koniec problemów. W stosunku do 2022 roku produkcja w 2023 roku spadła o 6 proc.

OIGPM informuje, że rentowności firm zagraża mniejsza ilość zamówień i rosnące koszty produkcji. Stąd decyzja o zwolnieniach, tylko w okresie od kwietnia 2022 roku do grudnia 2023 roku zredukowano 18 tys. etatów. Izba przewiduje, że to nie koniec zwolnień.

- Wartość produkcji sprzedanej co najwyżej utrzyma się na poziomie z 2023 r (ok. 64 mld zł). Brak nadziei na poprawę przekłada się na plany dalszej redukcji zatrudnienia. Według wstępnych szacunków, w branży meblarskiej w 2024 roku ubędzie kolejnych 5 tys. etatów - pisze OIGPM.

OIGPM podaje również, że o 3 proc. spadła wartość eksportu (62,2 mld zł w 2023 roku), a wolumen sprzedaży zagranicznej spadł o 11 proc. 

Branża meblarska wskazuje przyczyny kryzysu

Branża liczy, że w drugim półroczu 2024 roku uda się wyjść z dołka, ale wiele zależy od sytuacji krajowej i dostęp do drewna z certyfikatem odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC. Jak podaje OIGPM w poprzednich latach Lasy Państwowe odchodziły od certyfikacji obowiązującej na całym świecie i jeśli do niej nie wrócą, to wolumen produkcji mebli może spaść nawet o 20-30 proc. Problemem miał być również system sprzedaży drewna.

- Polscy producenci mebli oczekują zmian w tym systemie, które sprawią, że stanie się on transparentny i bardziej dostępny dla przedsiębiorców oraz będzie promował przerób surowca drzewnego w Polsce - czytamy w informacji OIGPM.

Izba wskazuje, że problemem będą także spodziewane ograniczenia w pozyskaniu surowca drzewnego. OIGPM twierdzi, że problem rozwiązałoby umożliwienie producentom mebli korzystanie z alternatywnych źródeł surowca jak drewno poużytkowe i ograniczenie spalania drewna na rzecz wykorzystywania go w produkcji. To jednak wymaga zmiany przepisów, o której branża walczy od kilku lat.

Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku

Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze