Takie mieszkanie kupisz w Polsce za za pół miliona złotych! Kogo i gdzie stać na własne lokum?

2021-02-28 10:44
nieruchomości
Autor: materiały prasowe nieruchomości

Gdybyś miał pół miliona złotych, to co byś z nimi zrobił? Patrząc po statystykach dotyczących zawieranych umów kupna nieruchomości, większość Polaków zainwestowałoby właśnie w zakup mieszkania. Ikalkulator.pl postanowił więc sprawdzić, jakiej wielkości mieszkanie z rynku pierwotnego można kupić za tę kwotę w 15 analizowanych miastach wojewódzkich.

Ceny mieszkań w Polsce

Aby sprawdzić, jakiej wielkości nieruchomość można kupić za pół miliona złotych w wybranych miastach, ikalkulator.pl przeanalizował dane dotyczące średnich cen m2 mieszkań z rynku pierwotnego, jakie obowiązywały na początku lutego w stolicach danych województw (w zestawieniu nie uwzględniono Gorzowa Wlk. ze względu na małą liczbę danych). W tym celu korzystaliśmy z danych zamieszczonych na portalu Morizon.pl lub w przypadku Łodzi – Rynekpierwotny.pl. Średnią kwotę m2 podzieliliśmy przez pół miliona złotych, tym samym otrzymując przybliżoną wielkość nieruchomości, jaką za taką kwotę można kupić w wybranych miastach. Oczywiście, jest to wielkość i kwota uśredniona – w innej cenie i wielkości mieszkanie kupimy w ścisłym centrum miasta, a w innej – na jego obrzeżach. Dodatkowo, pokazaliśmy przykładowe oferty mieszkań, które można kupić za wybraną kwotę.

Rząd chce wprowadzić podatek katastralny? Cios dla najbiedniejszych i emerytów. Co to jest podatek katastralny?

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet

Patrząc na zestawienie ikalkulator.pl, okazuje się, że mając pół miliona złotych największe mieszkanie możemy kupić w Zielonej Górze. Na podstawie dostępnych na portalu Morizon.pl ofert okazało się, że w tym mieście możemy kupić mieszkanie o powierzchni ok. 95 m2. Na kolejnym miejscu znalazły się Opole i Rzeszów, w których to miastach kupimy mieszkanie o powierzchni ok. 82 m2. W pierwszej piątce miast, w których możemy kupić za pół miliona największe mieszkania, znalazły się jeszcze: Białystok – 79 m2, Łódź – 74 m2, Lublin i Bydgoszcz – średnia powierzchnia mieszkania w tych miastach to 70 m2.

Gdańsk

To najdroższe miasto w zestawieniu ikalkulator.pl. Nieznacznie przegoniło Warszawę. Za metr kwadratowy mieszkania należy zapłacić tu średnio 11 088 zł, a uśredniona cena za mieszkanie z rynku pierwotnego na portalu Morizon.pl wynosi tu 677,3 tys. zł.Biorąc pod uwagę powyższe, za pół miliona złotych w Gdańsku można kupić mieszkanie o powierzchni ok. 45 m2.

Przykładowe oferty mieszkań, jakie można kupić za tę kwotę, to:

  • 23 m2 na Wyspie Sobieszewskiej
  • 29 m2 na Starym Mieście
  • 38 m2 w dzielnicy Wrzeszcz
  • 76 m2 w Łostowice

Warszawa

Na początku lutego w Warszawie średnia cena za m2 mieszkania na rynku pierwotnym wyniosła 10 907 zł. Dzieląc tę sumę przez 0,5 mln zł, jakie mamy na zakup mieszkania, wychodzi, że w Warszawie za tę kwotę można kupić nieruchomość o metrażu średnio ok. 46 m2. Oczywiście, wszystko zależy od lokalizacji – im atrakcyjniejsza, bliżej centrum, z lepszą infrastrukturą, tym jest drożej i za pół miliona można kupić mieszkanie, ale o mniejszej powierzchni.Przykładowo, wśród dostępnych ofert mieszkań z rynku pierwotnego w kwocie do 0,5 mln zł, można kupić:

  • blisko 46 m2 na pograniczu Mokotowa i Ursynowa,
  • 68 m2 w Rembertowie,
  • 58 m2 w Wawrze,
  • blisko 36 m2 w apartamentowcu na pograniczu Woli i Śródmieścia.
nieruchomości
Autor: materiały prasowe

Kraków

Cena za m2 na rynku pierwotnym w Krakowie wynosi ok. 10 015 zł m2. Biorąc to pod uwagę za pół miliona teoretycznie można kupić w tym mieście mieszkanie o powierzchni ok. 50 m2. Przykładowe oferty mieszkań za kwotę do 500 tys. zł: 26 m2 na Starym Mieście 35 m2 na Grzegrzółkach starych 63 m2 w Bieńczycach 83 m2 w dzielnicy Prądnik Biały 92 m2 Podgórze Średnia cena dostępnych na portalu ofert wyniosła 578,6 tys. zł.

Wrocław

W stolicy Dolnego Śląska średnia cena m2 nieruchomości na rynku pierwotnym wynosi 8 708 zł. Ile metrów udałoby się kupić za pół miliona złotych? Uśredniając, za taką kwotę można we Wrocławiu kupić mieszkanie o powierzchni ok. 57 m2. Średnia cena ofertowa mieszkań na Morizon.pl wynosiła na początku lutego 515,8 tys. zł Przykładowo, wśród ofert dostępnych w kwocie do pół miliona złotych można kupić: • blisko 67 m2 na Psim Polu, • ponad 58 m2 w Nowym Dworze, • 49 m2 w apartamentowcu na Starym Mieście, • 61 m2 na Krzykach.

Szczecin

W Szczecinie za metr kwadratowy nowego mieszkania z rynku pierwotnego trzeba zapłacić już 8 302 zł. Średnia cena ofertowa mieszkań wynosi ok. 430,6 tys. zł. Za kwotę 500 tys. zł w Szczecinie można kupić mieszkanie o powierzchni ok. 60 m2. Jak to przekłada się na konkretne oferty nieruchomości? Za pół miliona złotych można kupić: 78 m2 w Warszewie 55 m2 w Centrum 41 m2 w Dąbiu Poznań Poznań jest szóstym miastem w zestawieniu ikalkulator.pl pod względem najwyższej ceny za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym. Trzeba tu zapłacić średnio 8 046 zł/m2, a ceny mieszkań zazwyczaj oscylują wokół 472,4 tys. zł. Mając pół miliona złotych można w Poznaniu kupić mieszkanie o średniej wielkości ok. 62 m2. Przykładowe oferty kupna nieruchomości na rynku pierwotnym dostępne w kwocie do 0,5 mln zł: 87 m2 w dzielnicy Jeżyce 68 m2 w dzielnicy Grunwald 58 m2 w Winiarach 39 m2 na Starym Mieście Katowice Cena za m2 mieszkania na rynku pierwotnym w Katowicach to średnio 7 547 zł. Zazwyczaj cena spotykanych tu nieruchomości wynosi ok. 433,8 tys. zł. W Katowicach za pół miliona złotych można kupić mieszkanie o średniej powierzchni ok. 66 m2. Przykładowe oferty mieszkań w tej cenie to: 55 m2 na Śródmieściu 68 m2 w Józefowcu 79 m2 w Ligota-Panewniki.

Olsztyn

W stolicy warmińsko-mazurskiego średnia cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym to ok. 7 349 zł, a średnia cena nieruchomości waha się w granicach 446 tys. zł. W Olsztynie za kwotę pół miliona złotych można kupić mieszkanie zazwyczaj o powierzchni ok. 68 m2. W tej cenie można nabyć: 61 m2 na Dąbrowszczaków 68 m2 na os. Kościuszki 90 m2 na Nagórkach.

Bydgoszcz

Bydgoszcz znalazła się na piątym miejscu ex aequo z Lublinem pod względem wielkości powierzchni mieszkania, jaką można kupić za pół miliona złotych. Średnia cena metra kwadratowego w Bydgoszczy to 7 119 zł, a zazwyczaj cena nieruchomości wynosi w okolicy 409 tys. zł. Pół miliona złotych wystarczy na zakup mieszkania w tym mieście o powierzchni ok. 70 m2. Przykładowe oferty nieruchomości z rynku pierwotnego to: 88 m2 w Kapuściskach 80 m2 na os. Górzyskowo 70 m2 w Szwederowie 52 m2 w Śródmieściu

Lublin

W Lublinie średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotny to 432 tys. zł. Na początku lutego za metr kwadratowy nieruchomości należało zapłacić średnio ok. 7 125 zł. Biorąc pod uwagę powyższe, przy kwocie pół miliona złotych, zazwyczaj w Lublinie możemy kupić mieszkanie o powierzchni 70 m2. Przykładowe oferty nieruchomości z rynku pierwotnego w kwocie do pół miliona złotych: 73 m2 dzielnicy Węglin Południowy 56 m2 na Śródmieściu 55 m2 w dzielnicy Czechów 78 m2 w dzielnicy Wrotków.

Łódź

Stolica województwa łódzkiego znalazła się na czwartym miejscu, jeśli chodzi o wielkość mieszkania, jakie można tu kupić za pół miliona złotych. Wynika to z dość korzystnych cen, jakie średnio trzeba zapłacić za metr kwadratowy nowej nieruchomości. Jak wynika z danych Rynekpierwotny.pl jest to ok. 6 728 zł. Z kolei średnia cena mieszkań to ok. 381 tys. zł Za pół miliona złotych na początek lutego można było kupić średnio mieszkanie z rynku pierwotnego o powierzchni nawet 74 m2. Przykładowe oferty w cenie do pół miliona zł: 65 m2 na Piotrkowskiej (Śródmieście) 78 m2 na Polesiu 84 m2 na Widzewie.

Białystok

W Białymstoku za pół miliona złotych można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego o powierzchni średnio 79 m2. Cena metra kwadratowego nowej nieruchomości kosztuje tu średnio 6 283 zł, a cena mieszkań dostępnych na początku lutego na Morizon.pl oscylowała zazwyczaj w okolicach 316 tys. zł. Jakiej wielkości mieszkanie w Białymstoku kupisz za pół miliona złotych? Przykładowo: 73 m2 na ul. Sukiennej 76 m2 na Nowym Mieście 100 m2 na os. Skorupy.

Rzeszów

Ile trzeba zapłacić w Rzeszowie średnio za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego? Na początku lutego było to ok. 6 043 zł. Średnia cena ofertowa mieszkań w tym czasie wynosiła 372 tys. zł. W związku z tym w Rzeszowie za pół miliona złotych można było kupić mieszkanie o powierzchni średnio 82 m2. Przykładowe oferty: 49 m2 na ul. Kwiatkowskiego 71 m2 w dzielnicy Drabinianka 125 m2 w dzielnicy Wilkowyja.

Opole

Opole zajęło drugie miejsce ex aequo z Rzeszowem w rankingu ikalkulator.pl dotyczącym wielkości mieszkania, jakie można kupić za pół miliona złotych. Średnio za tę kwotę można kupić w Opolu nieruchomość z rynku pierwotnego o powierzchni ok. 82 m2. Średnia cena metra kwadratowego mieszkań w Rzeszowie wyniosła na początku lutego 6 087 zł za m2. Z kolei 421 tys. zł to średnia cena nieruchomości, jakie występują na tym rynku. Przykładowe oferty mieszkań z rynku pierwotnego w kwocie do pół miliona złotych: 69 m2 Śródmieście 71 m2 na Zaodrzu 85 m2 w Gosławicach

Zielona Góra

Zielona Góra to miasto, w którym zdecydowanie nieruchomości są najtańsze. Średnio cena metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym wynosi tu ok. 5 244 zł, a średnia cena ofertowa nieruchomości – 338 tys. zł. Za pół miliona złotych w Zielonej Górze można kupić mieszkanie zazwyczaj o powierzchni ok. 95 m2. 93 m2 na Zaciszu, 85 m2 w Centrum i 111 m2 Nowe Miasto (Racula).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze