wynajemy nieruchomosci

i

Autor: Gettyimages

Tańszy wynajem mieszkań, ulga na pierwsze własne mieszkanie. Jak dostać? Nowe przepisy

2020-05-26 15:57

Polacy będą mogli łatwiej kupić swoje mieszkanie? To plan Ministerstwa Rozwoju. Resort planuje wprowadzenie pakietu, który rozwiąże problemy obywateli z własnym "M". Chodzi przede wszystkim o regulacje najmu, ulgę PIT na urządzenie się czy sprawę gruntów, które oddają samorządy. Eksperci ostrzegają, że program może nie zadziałać.

Ulga w PIT na urządzenie się we własnym, świeżo kupionym mieszkaniu, społeczne agencje najmu, które zagwarantują wynajmującym stały dochód, zaś lokatorom niższy czynsz oraz regulacja spraw związanych z gruntami od samorządów, które te przeznaczają pod inwestycje mieszkaniowe. To część z rozwiązań, które planuje wprowadzić Ministerstwo Rozwoju. Rozwiązania, do których szczegółow dotarł portal Prawo.pl, mają pomóc Polakom w kwestiach mieszkaniowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego! ZUS wstrzymuje wypłaty dla rodziców

- Społeczna agencja działa jak pośrednik, ale nie w celu uzyskania zysku, tylko udzielania pomocy – tłumaczy dla portalu zasady "nowego najmu" Katarzyna Przybylska z Fundacji Habitat for Humanity Poland. – Lokatorom pomagamy pozyskać tańsze lokum i oferujemy dodatkowe wsparcie, a właścicielowi gwarantujemy, że otrzyma czynsz przez cały okres trwania umowy, nawet gdy lokator nie będzie płacił. Bierzemy tez na siebie pozostałe obowiązki, np. drobne bieżące naprawy. W zamian za takie gwarancje jednak oczekujemy obniżenia czynszu o 10-20 proc.

ZOBACZ KONIECZNIE: Bezrobocie rośnie. W kwietniu zarejestrowano blisko 100 tys. osób

Ulga w podatkach ma być za to odliczana od dochodu. Będzie to kwota, którą którą nabywcy pierwszego mieszkania lub domu przeznaczą na urzędzenie się. Rząd rozważa kwestię od 4,6 do 12,6 tys. złotych, a długość ulgi PIT od 3 do 5 lat.

- Sama idea jest jak najbardziej słuszna, jednak jeśli nie chcemy obserwować wstrzymywania procesów inwestycyjnych, poziom tego wsparcia powinien być - twierdzi Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Co zaś, jeśli mowa o gruntach, które samorządy mają przekazywać pod inwestycje mieszkaniowe? Opracowywana przez Ministerstwo Rozwoju ustawa pozwoli zaliczyć w cenę gminnej nieruchomości sprzedawanej inwestorowi, cenę lokali, które po zakończeniu budowy stałyby się własnością samorządu. Te zaś mają być wykorzystywane przez gminę do realizacji jej zadań, jako mieszkania komunalne, wynajmowane na zasadach najmu z dojściem do własności czy żłobki i przedszkola. Pozostałe lokale, jak zauważa prawo.pl, w danej inwestycji deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa czy TBS mógłby sprzedawać na zasadach komercyjnych.

Tak gaśnie Kraków. Piękne ujęcia z drona

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze