Artur Soboń

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Artur Soboń

Rządowe wsparcie

Tarcza Antyinflacyjna - Artur Soboń: nie stać nas na to, żeby nie pomagać Polakom

2022-08-23 21:19

- Oglądamy każdą złotówkę z każdej strony budżetu, ale jesteśmy w stanie te wydatki ponieść po to, aby tym najsłabszym, którzy odczuwają skutki inflacji pomóc - powiedział w programie TVP "Gość Wiadomości" Artur Soboń. Wiceminister finansów odniósł się w ten sposób m.in. do przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który m.in. wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r.

Do kogo jest kierowana pomoc?

Jak podała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydłużenie działania tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. oznacza, że czasowo utrzymane zostaną obniżone stawki VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.

- Jesteśmy w sytuacji, w której przy rosnących cenach i tak wysokiej inflacji w Europie, także w Polsce, koszty ponoszą ci najsłabsi w największym stopniu i do nich kierowana jest pomoc - powiedział Artur Soboń w programie "Gość Wiadomości". - Ci, którzy tej pomocy potrzebują taką pomoc dostają - dodał wiceminister finansów.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Tarcza antyinflacyjna - "Oglądamy każdą złotówkę"

I tak podatek VAT na podstawowe produkty spożywcze będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 5 proc., stawka podatku VAT na gaz ziemny będzie wynosić 0 proc. (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.). Zostanie utrzymana 5-proc. stawka VAT na energię elektryczną (obniżka z 23 proc.) oraz na ciepło systemowe (obniżka z 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. z 8 proc.).

- Oglądamy każdą złotówkę z każdej strony budżetu, ale jesteśmy w stanie te wydatki ponieść po to, aby tym najsłabszym, którzy odczuwają skutki inflacji pomóc - powiedział Soboń i dodał, że Państwo "nie stać nas na to, żeby nie pomagać Polakom".

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Najnowsze