Tarcza antyinflacyjna w Polsce przedłużona. Do kiedy?

i

Autor: pixabay.com Tarcza antyinflacyjna w Polsce przedłużona. Do kiedy?

Inflacja 2022

Tarcza antyinflacyjna przedłużona! Brakuje tylko podpisu prezydenta

2022-10-06 15:57

Tarcza antyinflacyjna zaakceptowana przez Senat! W czwartek 6.10.2022 II izba polskiego parlamentu przyjęła blisko 28 poprawek do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym zawieszone zostają na dwa lata zapisy o podatku minimalnym, a tarcza antyinflacyjna zostaje przedłużona do końca 2022 roku. Teraz nowelizacja będzie oczekiwać na podpis prezydenta.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona przedłużona do końca roku! Senat zagłosował za

Za przedłużeniem tarczy antyinflacyjnej i innymi poprawkami w ustawie zagłosowało 96 senatorów, nikt nie był przeciwko i nikt się nie wstrzymał. Ustawa niebawem trafi na biurko prezydenta. W międzyczasie 28 poprawek trafi ponownie do Sejmu, który zadecyduje, czy ustawę zaakceptować.

Większość poprawek ma charakter legislacyjny i porządkujące. Część jednak wprowadza znaczne zmiany, m.in. wykreślenie przepisów, które utrzymają w 2023 roku stawki VAT na obecnym poziomie, czyli 8 i 23 proc. Obecnie jeśli wydatki budżetowe na obronność przekroczą 3 proc. PKB, to VAT pozostanie na tym poziomie. Zgodnie z poprawką Senatu stawki mają zostać obniżone od 2023 roku i zlikwidowany ma być mechanizm uzależniający ich wysokość od wydatków na obronność.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła

Zmiany w tarczy antyinflacyjnej. Senat chce opóźnienia minimalnego podatku dochodowego

W poprawkach znalazły się zapisy, które odraczają wprowadzenie regulacji o minimalnym podatku dochodowym, przy zmianie progu rentowności. W ustawie znajduje się próg wysokości 2 proc., a Senat chce jego zmniejszenia do 1 proc.

Z kolei obniżka podatku VAT na żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną, nawozy i inne środki wspomagające produkcję rolniczą zostanie wydłużona 31 grudnia 2022 roku.

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna faktycznie obniży ceny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze