Posiedzenie sejmu, 26 marca 2020

i

Autor: Jakub Kamiński/East News Posiedzenie sejmu, 26 marca 2020

Tarcza antykryzysowa przegłosowana. Dla kogo zwolnienie z ZUS, dopłaty do pensji i odroczenie podatków?

2020-03-28 11:32

Po kilkunastu godzinach po opublikowaniu projektu ustaw o tzw. Tarczy antykryzysowej i burzliwej dyskusji sejmowej, posłowie głosami koalicji rządzącej i KO przyjęli pakiet ustaw gospodarczych. Mają one wspomóc przedsiębiorców i pracowników w walce z nadchodzącą recesją w dobie koronawirusa. Tzw. "tarcza antykryzysowa" ma wejść w życie 1 kwietnia, ale dopiero we wtorek zajmie się nią Senat. Szybkie przyjęcie projektu może być trudne ponieważ PiS wraz specustawą zmienił kodeks wyborczy, co zwiastuje polityczną burzę.

"Tarcza antykryzysowa" została przyjęta przez rząd Mateusza Morawieckiego w czwartek 25 marca. Parlamentarzyści mieli niespełna kilkanaście godzin, aby zapoznać się z obszernym pakietem ustaw gospodarczych. W piątek w niezwykłych okolicznościach - debata i głosowanie odbyły się częściowo drogą internetową, posłowie obradowali nad rządową tarczą. Politycy po drugim czytaniu zgłosili 257 poprawek i marszałek Elżbieta Witek zarządziła przerwę do godziny 21, aby posłowie mogli się z nimi zapoznać. Wcześniej o szybkie przyjęcie projektu zaapelował premier Mateusz Morawicki oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Tarcza antykryzysowa. Czym jest postojowe? Jak będzie finansowane?

- Nie trzeba być ekonomistą co oznaczają różne prognozy gospodarcze: -10 proc. w Niemczech, -7 proc. we Włoszech. Dziś poszarpane zostały łańcuchy dostaw. Ten kryzys jest inny od poprzednich, inny nawet od tego z 1929 roku. Spadek na giełdach przewyższa 30 proc. - porównywalny tylko do spadków w największych kryzysów z ostatnich 150 lat. Pokazuje to, że trzeba się zjednoczyć w walce o ratowanie gospodarki. Rząd działa tak szybko jak to możliwe – 14 dni od pierwszego przypadku koronawirusa przedstawiliśmy założenia programu gospodarczego – Tarczy Antykryzysowej - przekonywał szef rządu. - Apeluję do Sejmu o szybkie przyjęcie Tarczy – tu czas ma znaczenie jak w przypadku choroby, gdzie różnice może zrobić nawet jeden dzień - dodał Morawiecki.

Ostatecznie "Tarcza antykryzysowa" została przyjęta przez Sejm w sobotę nad ranem. Gospodarczy pakiet ustaw ze zmianami w kodeksie wyborczym poparło 228 posłów PiS (jeden zagłosował przeciwko) oraz 115 ze 124 parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. 46 przedstawicieli Lewicy i 26 koalicji PSL-Kukiz'15 głosowało za jej odrzuceniem. Z kolei 10 posłów Konfederacji i 9 z KO wstrzymało się od głosu.

Teraz projektem trafi do Senatu. Kiedy? Ustawą ws. tarczy antykryzysowej senatorowie mają zająć się we wtorek. Tym razem posiedzenie izby parlamentu odbędzie się w pełni stacjonarnie. O zwołanie posiedzenia Senatu dzień wcześniej zaapelowała do marszałka Tomasza Grodzkiego minister Emilewicz. Z sobotniego komunikatu marszałka Senatu wynika jednak, że senatorzy nie będą w pośpiechu pracować nad projektem "Tarczy antykryzysowej" i dokument w obecnym kształcie ma niewielkie szanse na przegłosowanie w drugiej izbie parlamentu. 

Co zakładają zmiany w kodeksie wyborczym przegłosowane przez PiS pod osłoną nocy w ramach specustawy? Rozszerza ona znacząco możliwość głosowania korespondencyjnego. Takie uprawnienie zyskają wszystkie osoby, które 10 maja podlegać będą "obowiązkowej kwarantannie izolacji lub izolacji w warunkach domowych", oraz wszystkie osoby, które "najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat". Dodatkowo osoby w tym wieku będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak osoby niepełnosprawne). Postanowiono również, że głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych oraz na na statkach morskich. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Co zakłada "Tarcza antykryzysowa"?
Projekty ustaw składające się na tzw. tarczę antykryzysowa, mającą chronić przedsiębiorców przed skutkami epidemii koronawirusa. Łącznie na pomoc firmom i polskim rodzinom państwo przeznaczy 212 mld złotych. Projekt ma wejść w życie od pierwszego kwietnia tego roku.

CZYTAJ KONIECZNIE: Nie płać składek ZUS! Wniosek o zawieszenie płatności [POBIERZ TUTAJ]

Tarcza to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resorty rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według Ministerstwa Rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB. Jak przekonywali ministrowie rządu PiS, celem państwa w obliczu światowej pandemii koronawirusa jest ochrona miejsc pracy i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego oraz zdrowotnego naszych obywateli i firm. W założeniu specustawa rozkłada koszty związane z obecną sytuacją gospodarczą pomiędzy sektor przedsiębiorstw, pracowników, system finansowy i sektor publiczny “w sposób solidarny i adekwatny do możliwości, z dbałością o bezpieczeństwo wszystkich sfer życia społecznego i gospodarczego w Polsce”.

Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach, to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. Z jakich form pomocy będą mogli skorzystać przedstawiciele małego, średniego i dużego biznesu? PRZECZYTASZ TUTAJ

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze