Tarcza ratuje polskie firmy. Chronimy miejsca pracy, chronimy polskie rodziny

i

Autor: Shutterstock

Tarcza Finansowa 2.0. Banki przyjmą wnioski internetowe. Jak je złożyć?

2021-01-14 15:25

Od 15 stycznia do 28 lutego PKO Bank Polski będzie przyjmował wnioski o subwencje z Tarczy Finansowej PFR 2.0 za pośrednictwem serwisów bankowości internetowej iPKO i iPKO biznes. Tego samego dnia wnioski zacznie przyjmować Alior Bank. Wsparcie udzielone zostanie mikroprzedsiębiorcom oraz właścicielom firm z sektora MŚP reprezentującym branże najbardziej poszkodowane podczas drugiej fali pandemii COVID-19. Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 13 miliardów zł. Wnioski przyjmowane będą do 28 lutego br.

Tarcza Finansowa 2.0. Jak złożyć wniosek w PKO BP?

Klienci PKO Banku Polskiego od 15 stycznia do końca lutego 2021 r. mogą składać wnioski o subwencje z Tarczy Finansowej PFR 2.0 w serwisach iPKO albo iPKO biznes, podobnie jak przy Tarczy Finansowej 1.0. Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program, którego celem jest pomoc finansowa dla mikro, małych i średnich firm z 45 branż, które musiały ograniczyć działalność gospodarczą w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.

Tarcza Finansowa PFR 2.0. Kiedy składać wnioski? Kto dostanie pieniądze?

- W ramach Tarczy Finansowej 1.0 za pośrednictwem PKO Banku Polskiego około 67 tys. firm zatrudniających 503 tys. pracowników otrzymało subwencje finansowe o łącznej wartości 10,5 mld zł, z puli 60,9 mld zł wypłaconych przez PFR. Dzięki Tarczy Finansowej 2.0 pomoc otrzymają firmy działające w branżach najbardziej poszkodowanych przez drugą falę pandemii. Mam nadzieję, że wspólnie ocalimy wiele przedsiębiorstw i miejsc pracy, sprawnie przekazując subwencje naszym klientom - mówi Tomasz Frąckowiak, dyrektor Formacji Bankowości Firm i Przedsiębiorstw.

Sonda
Czy popierasz decyzję o przedłużeniu obostrzeń do 31 stycznia 2021?

Wnioski dla firm w Alior Banku

Od 15 stycznia klienci biznesowi Alior Banku mogą za pośrednictwem bankowości internetowej Alior Online i BusinessPro wnioskować o subwencje z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0. 

- Od początku pandemii koronawirusa w Polsce wspieramy firmy w utrzymaniu płynności finansowej. Zależy nam, aby nasi klienci w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki zakłóceń w gospodarce. W ramach pierwszej Tarczy Finansowej ponad 17 tys. wniosków klientów Alior Banku zostało rozpatrzonych pozytywnie. Łączna kwota subwencji przyznana przedsiębiorcom wyniosła ponad 2,7 mld zł. Również tym razem mikro oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mogą w prosty sposób, za pośrednictwem bankowości internetowej, wnioskować o finasowanie. Liczymy, że będzie to realna pomoc dla tych firm, które w związku z pandemią musiały ograniczyć lub zawiesić działalność - mówi  Marek Sołtysiak, Dyrektor Zarządzający Pionem Produktów Klienta Biznesowego w Alior Banku.

Emilewicz na stoku i musi się tłumaczyć? Premierze, otwórz stoki, restauracje i hotele przynajmniej dla polityków PiS-u. Komentarz Adama Federa WIDEO

Tarcza Finansowa 2.0 dla mikroprzedsiębiorstwO subwencje mogą ubiegać się firmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników, których obroty lub suma bilansowa są poniżej 2 mln euro i odnotowały spadek obrotów o minimum 30 proc. od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r. lub od 1 października do 31 grudnia 2020 r. w porównaniu do analogicznych okresów w 2019 roku. Kwota subwencji jest zależna od wielkości spadku przychodów i wyniesie:- 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30-60 proc.- 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60 proc.Maksymalna kwota subwencji to 324 tys. zł. Subwencja może zostać umorzona nawet w 100 proc. w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 roku. Łączna wartość pomocy finansowej dla mikrofirm wyniesie 6,5 mld zł.

Szokujące informacje o 500 plus! Fala fake-newsów na temat programu. Nie daj się nabrać

Tarcza Finansowa 2.0 dla małych i średnich przedsiębiorstw

O subwencje mogą ubiegać się firmy zatrudniające od 10 do 249 pracowników, których obroty wynoszą poniżej 50 mln euro lub suma bilansowa jest poniżej 43 mln euro, a obroty spadły o minimum 30 proc. w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r. lub od 1 października do 31 grudnia 2020 r. w porównaniu do analogicznych okresów w 2019 roku. Subwencja zostanie wypłacona w kwocie 70 proc. straty brutto (przed podatkiem) za miesiące od listopada 2020 do marca 2021 roku. Maksymalna kwota subwencji to 3,5 mln zł, ale nie więcej niż 72 tys. zł na pracownika. Łączna wartość pomocy finansowej dla małych i średnich firm wyniesie 6,5 mld zł.

W przypadku przedsiębiorców, którzy otrzymali subwencje z Tarczy Finansowej PFR 1.0, maksymalna kwota finansowania z obu Tarcz łącznie na jednego pracownika nie może być wyższa niż 72 tys. zł dla mikrofirm i 144 tys. zł dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uzyskane wsparcie może zostać całkowicie umorzone po spełnieniu określonych warunków, w tym m.in. kontynuowania prowadzonej działalności, w przypadku mikrofirm - utrzymania średniego zatrudnienia w 2021 roku w porównaniu do roku ubiegłego, w przypadku małych i średnich firm - rozliczenia nadwyżki udzielonej subwencji do końca 2021 roku.

Dla dużych przedsiębiorstw ze wszystkich branż potrzebujących wsparcia w związku z pandemią przeznaczona jest Tarcza dla Dużych Firm o wartości 25 mld zł, uruchomiona w ub. roku. Tarcza Finansowa PFR 2.0 przewiduje aktualizację jej warunków i przedłużenie istniejącego programu do 31 marca 2021 roku. Wnioski można składać bezpośrednio poprzez formularz na stronie PFR.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze