Banknoty, pieniądze

i

Autor: _Alicja_/Pixabay/cc0 Podobno znalezione to niekradzione, ale za przywłaszczenie już grozi kara

Tarcza Finansowa. Blisko 30 mld złotych wypłacone firmom

2020-05-19 10:20

Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju działa, a wiele firm skorzystało już z pomocy pieniężnej wypłacanej w formie subwencji. Jak poinformował PFR na swoim Twitterze wypłacono już blisko 30 mld złotych wsparcia, z czego aż 8 mld złotych trafiło na konta mikro przedsiębiorców. Tarcza Finansowa to program dedykowany polskim firmom, które w wyniku epidemii koronawirusa zanotowały spadki obrotów.

Jak poinformował Polski Fundusz Rozwoju w ramach Tarczy Finansowej PFR wypłacono 28,5 mld złotych, z czego 8 mld złotych trafiło na konta mikro przedsiębiorców. Pomoc ta wypłacana jest w formie częściowo bezzwrotnej subwencji. Jej wysokość uzależniona jest od liczby zatrudnionych pracowników i procentowego spadku przychodów firmy.

Czyta również: Tarcza finansowa PFR. Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca?

Wsparcie dla mikrofirm ( firm, zatrudniających od 1 do 9 pracowników):

- maksymalna kwota subwencji wynosi 324 tys. złotych do zwrotu po roku przez okres 2 lat,

- środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia),

Kwota subwencji finansowej jest uzależniona od liczby pracowników i odnotowanych spadków w obrotach. Przykładowo, przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika, którego obroty w wyniku pandemii spadły o 25 - 50 proc. będzie mógł liczyć na subwencję w wysokości 12 tys. złotych. Bazowa kwota wparcia w przypadku spadku obrotów na poziomie 50 - 75 proc. i przy jednym zatrudnionym wyniesie 24 tys. złotych, a powyżej 75 proc. będzie to 36 tys. złotych. Kwota subwencji będzie rosła proporcjonalnie wraz z większą liczbą pracowników. Przy dwóch zatrudnionych i spadku obrotów 25 proc. jej wysokość wyniesie 24 tys. złotych.

Zobacz też: Skorzystaj z pożyczki na płynność

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (do 249 pracowników):

maksymalna kwota subwencji wynosi 3,5 mln złotych na okres 3 lat i stanowi ona 4 proc., 6 proc., lub 8 proc. sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży,

środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze