Łatwiejsze kredyty dla kreatywnych

i

Autor: Shutterstock

Tarcza finansowa PFR. Czy zaległości przekreślają szanse na otrzymanie wsparcia?

2020-05-18 0:00

Firmy z powodzeniem korzystają z pomocy oferowanej w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Wsparcie w formie częściowo bezzwrotnych subwencji dedykowane jest mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Nie oznacza to jednak, że z pomocy skorzystają wszyscy. Ma ona premiować przede wszystkim uczciwych przedsiębiorców. Czy zatem właściciele, którzy zalegają z płatnościami podatków lub składek ZUS otrzymają wsparcie od PFR?

Część wniosków o wypłatę subwencji odrzucana jest albo z powodu nie rozliczenia podatku VAT za miesiąc referencyjny, albo dlatego, że przedsiębiorca ma znaczące zadłużenie względem urzędów skarbowych czy ZUS-u. Jak powiedział wiceprezes PFR Bartosz Marczuk system zbudowany jest na wzajemnym zaufaniu. Proces wnioskowania o pomoc w ramach tarczy finansowej oparty jest na oświadczeniach, przedsiębiorca nie musi wysyłać dodatkowych dokumentów pocztą tradycyjną bądź elektroniczną. Nie oznacza to jednak, że podane informacje nie są weryfikowane, PFR przesyła zapytanie zarówno do ZUS-u jak i resortu finansów o potwierdzenie faktycznego stanu rzeczy.

Jednym z czynników jaki może mieć wpływ na negatywną decyzję są zaległości przedsiębiorcy względem ZUS-u czy urzędu skarbowego. Nie dzieje się jednak tak

w każdym przypadku, system PFR jest pod tym względem elastyczny. Zrozumiały jest również fakt, że obecna sytuacja znacząco wpłynęła na finanse polskich przedsiębiorstw i opóźnienia w spłatach mogły powstać w jej wyniku.

- Biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja przedsiębiorców faktycznie uległa pogorszeniu nasze zasady są stosunkowo łagodne. Zdajemy sobie sprawę, że cześć z nich nie była w stanie opłacić swoich należności. W przypadku zaległości jest tylko jeden wykluczający warunek, jeżeli przedsiębiorca posiadał długi zarówno na grudzień 2019 roku jak i na dzień dzisiejszy. Jeżeli ktoś miał zaległości tylko w grudniu lub ma je tylko teraz zostaje przyjęty przez system  - tłumaczy wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Dodaje też, że jeżeli dany przedsiębiorca korzysta z trzymiesięcznego zwolnienia z płatności składek ZUS w ramach rządowej tarczy antykryzysowej, to nie jest to traktowane jako zadłużenie.

Warto wspomnieć, że w takiej sytuacji liczy się sam wysłany wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie jest wymagana decyzja zwrotna. Nie jest tak, że posiadane zaległości zamykają drogę do uzyskania subwencji, sytuację można wyjaśnić albo spłacić należności i złożyć wniosek ponownie w tym samym banku.

PFR

i

Autor: PFR

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze