Jak poinformował Polski Fundusz Rozwoju odpowiedzialny za tarczę finansową w niewiele ponad miesiąc od rozpoczęcia przyjmowania wniosków o wsparcie z Tarczy Finansowej z rozwiązania skorzystało 227 tys. firm, a kwota przekazana w ramach subwencji wyniosła 43 mld złotych.
Zobacz również: Kryzys ekonomiczny. Coraz mniej firm chce zwalniać pracowników
Wnioski o udzielanie subwencji w ramach tarczy finansowej dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw przyjmowane są przez banki. Proces ten jest maksymalnie uproszczony i w pełni elektroniczny. Z dodatkowego wsparcia mogą skorzystać zarówno mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Pomoc PFR w ramach tarczy finansowej można łączyć w innymi programami wsparcia, jak dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Co ważne, w tej kwestii są pewne ograniczenia, jakie przedstawił na swojej stronie UOKiK. Nie wszystkie dostępne instrumenty kumulują się ze sobą.
Sprawdź także: Największa inwestycja w tej branży w Polsce! Duda: Kwota przedsięwzięcia “niewyobrażalnie ogromna”
Jakie wsparcie może uzyskać przedsiębiorca w ramach tarczy finansowej od PFR?
Mikrofirmy (zatrudniające od 1 do 9 pracowników)
- finansowanie w postaci prostych subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków,
- maksymalna kwota wynosi 324 tys. złotych na okres 3 lat,
- środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia). W przypadku zwolnień pracodawca będzie musiał zwrócić odpowiednio wyższą kwotę subwencji. Przykładowo, zwolnienie 10 proc. załogi, spowoduje zwiększenie kwoty zwrotnej subwencji również o 10 proc.
Kwota subwencji finansowej będzie uzależniona od liczby pracowników i odnotowanych spadków w obrotach. Przykładowo, przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika, i którego obroty w wyniku pandemii spadły o 25 - 50 proc. będzie mógł liczyć na subwencję w wysokości 12 tys. złotych. Bazowa kwota wparcia w przypadku spadku obrotów na poziomie 50 - 75 proc. i przy jednym zatrudnionym wyniesie 24 tys. złotych, a powyżej 75 proc. będzie to 36 tys. złotych. Kwota subwencji będzie rosła proporcjonalnie wraz z większą liczbą pracowników. Przy dwóch zatrudnionych i spadku obrotów 25 proc. jej wysokość wyniesie 24 tys. złotych.
Zobacz także: Coraz lepsze nastroje na giełdach
Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (firmy zatrudniające do 249 pracowników)
- finansowanie w postaci prostych subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków,
- maksymalna kwotawynosi 3,5 mln złotych na okres 3 lat i stanowi 4 proc., 6 proc., lub 8 proc. sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży,
- środki bezzwrotne wynoszą nawet 75 proc. subwencji po 12 miesiącach (pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania zatrudnienia).
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj