pieniadze frank szwajcarski banknoty

i

Autor: shutterstock Kursy walut we wtorek 12.07.2022

Kredyt we frankach

Te banki nie chcą iść na ugody z frankowiczami! Gdzie jest najtrudniej się dogadać?

2023-05-23 1:49

W połowie marca Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w sprawie dotyczącej kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich. Ta okazała się korzystna dla konsumentów. "W przypadku unieważnienia umowy z powodu nieuczciwego charakteru jednego z jej warunków należy przywrócić sytuację prawną i faktyczną, jaka istniałaby przy braku w umowie klauzuli abuzywnej" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Są natomiast banki, które nie chcą iść na ugody.

"Ochrona przyznana konsumentom przez prawo unijne nie jest ograniczona jedynie do okresu wykonania umowy, lecz obowiązuje również po jej wykonaniu" - orzekł w marcu Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich. Po kilku latach wykonywania umowy kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego konsumenci uznali, że zawarte w niej postanowienia, które pozwalają bankowi na dowolne kształtowanie kursu waluty indeksacji kredytu, mogą stanowić nieuczciwe warunki w rozumieniu prawa europejskiego.

Jak informuje serwis Wyborcza.biz są natomiast banki, które nie chcą iść na ugody. Z drugiej strony są też takie, które proponują oferty godne zastanowienia. - Większość spraw w sądach jest wygrywana przez frankowiczów - mówi serwisowi Wyborcza.biz adwokat Michał Chmielowski z kancelarii Prosperitas. - Dlatego to jest moment, w którym banki powinny zmienić swoje strategie i oferować korzystne oferty ugodowe. To po stronie banków z mojego punktu widzenia leży problem, nie po stronie klientów, więc to one powinny wyjść im naprzeciw - dodaje.

Jak wskazuje Chmielowski bank PKO BP wykazuje największą chęć i możliwości do zawarcia ugody. - Daje szansę na realną negocjację poszczególnych kwestii ugody - mówi adwokat i wskazuje m.in. na bank Millenium, który również proponuje atrakcyjne warunki.  - Przystąpił wcześnie do akcji ugodowej - mówi Chmielowski. Jednocześnie wskazuje, że są banki, które w ogóle nie przystąpiły do akcji ugodowej. - Mowa m.in. o Getin Banku, który ma ok. 10 proc. wszystkich kredytów we frankach. Tam w ogóle nie ma szans na ugodę - mówi mówi serwisowi Wyborcza.biz adwokat Michał Chmielowski.

Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien pomóc frankowiczom?
EKG 2023 Dawid Jackiewicz
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze