Niezapłacony mandat likwiduje zwrot podatku
Zgodnie z art. 76. Ordynacji podatkowej
Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Organ podatkowy, u którego powstała nadpłata, będący organem Krajowej Administracji Skarbowej, może zaliczyć nadpłatę na poczet niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym (…) do których wymiaru lub poboru jest właściwy inny organ Krajowej Administracji Skarbowej.
Powyższy przepis wskazuje, że nadpłata podatku może zostać zaliczona z urzędu na poczet innych należności publicznoprawnych, zarówno podatkowych, jak i niepodatkowych. Klasycznym przykładem jest niezapłacony mandat.
Nieuwzględnienie ulg podatkowych a zwrot podatku
Ulgi podatkowe są sposobem na zapłatę mniejszego PIT-u lub otrzymanie zwrotu. Jednak należy w tej kwestii wykazać inicjatywę, tzn. wpisać ulgę do rozliczenia oraz wypełnić inne obowiązki dokumentacyjne. Jeśli podatnik sam o to nie zadba, może stracić szansę na zwrot.
Jak aplikacja mObywatel może ułatwić zwrot podatku?
Obecnie na wizytę w urzędzie skarbowym można się zapisać przez poświęconą temu stronę internetową, ale to rozwiązanie już wprowadzane jest do e-Urzędu Skarbowego, a w przyszłym roku ma zostać zintegrowane z aplikacją mObywatel – zapowiada szef KAS Marcin Łoboda.
"Rozbudowujemy kanały kontaktu i możliwości załatwiania spraw podatkowych dla naszych klientów. Dążymy do tego, aby mogli oni załatwić większość spraw bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, również telefonicznie" – powiedział Marcin Łoboda.