Cukier na Światowych Rynkach
Według danych biznes.interia.pl, cena cukru na światowych rynkach jest obecnie bardzo wysoka, wynosząc około 26,5 amerykańskiego centa za funt białego surowca. Choć cena ta jest nieco niższa niż w kwietniu, kiedy przekraczała 27 centów, to wciąż jest to poziom nieosiągalny od 2011 roku. Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazują, że ceny cukru w Polsce wzrosły o aż 47,9% w porównaniu z lipcem 2022 roku, przy inflacji cen żywności wynoszącej 15,6% w ujęciu rocznym.
Przyczyny Wzrostu Cena Cukru
Już pod koniec zeszłego roku eksperci alarmowali, że główną przyczyną dynamicznego wzrostu cen cukru są opóźnienia w zbiorach trzciny cukrowej, zwłaszcza w krajach takich jak Tajlandia, Australia, Ameryka Środkowa i Południowa. Warto zaznaczyć, że szczególnie dotkliwe szkody w tej dziedzinie spowodowały opady deszczu w Brazylii, znacząco opóźniając zbieranie surowca. W tym roku także niższe prognozy produkcji cukru w Chinach, Unii Europejskiej, Indiach i Meksyku wpływają na utrzymanie wysokich cen cukru na rynku światowym.
Ceny Kakao Również na Wzroście
Nie tylko cukier jest surowcem, który utrzymuje wysokie ceny na rynkach światowych. Kakao, kluczowy składnik czekolady, również zanotowało systematyczny wzrost cen. Obecnie cena tonę kakao wynosi około 3650 dolarów, co jest najwyższym poziomem od 2011 roku.
Wpływ na Polskie Ceny
W Polsce wzrost cen cukru i kakao również jest zauważalny. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w lipcu tego roku ceny kakao i czekolady w proszku były droższe niż rok wcześniej o 19,5%. To oznacza, że konsumenci odczuwają skutki tych cenowych zmian na własnej kieszeni.