Stół świąteczny, Boże Narodzenie

i

Autor: serwis prasowy bonami.pl

Świąteczne zakupy

Te Święta będą wyjątkowo drogie. Na czym chcemy zaoszczędzić?

2022-12-14 16:58

Jak wynika z badania, zrealizowanego na zlecenie ZBP przez firmę badawcza Minds&Roses, statystyczny Polak planuje w czasie nadchodzących Świąt wydać przeciętnie nominalnie 1427 zł. To niecały 1 proc. więcej w stosunku do świątecznych wydatków deklarowanych w analogicznym badaniu roku ubiegłym. Biorąc pod uwagę dzisiejszą siłę nabywczą pieniądza wyraźnie widać, że za tę kwotę kupimy w tym roku mniej niż jeszcze 12 miesięcy temu -czytamy w raporcie "Świąteczny portfel Polaków 2022. Czy stać nas na Święta?", przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Boże Narodzenie 2022. Na czym będziemy oszczędzać?

Rekordowa inflacja i towarzyszące jej wszechobecne podwyżki sprawiają, że Polacy zastanawiają się jak dostosować swoje portfele do aktualnych cen. Zaczęli szukać oszczędności, optymalizować koszty, co oznacza, że Święta w tym roku będą skromniejsze.

Stosunkowo największa część świątecznych wydatków – przeciętnie 585 zł – będzie związana z artykułami spożywczymi i organizacją Świąt. Na prezenty dla najbliższych średnio przeznaczymy 500 zł, a na podróże świąteczne i dojazdy 342 zł. To jednak wartości uśrednione.

– Chociaż sumaryczne przeciętne wydatki świąteczne są w tym roku zakotwiczone na bardzo zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego, Polacy mają w znacznej większości świadomość rosnących cen. Kiedy dwanaście miesięcy temu pytaliśmy, czy w aktualnej sytuacji gospodarczej i rosnącej inflacji planują jakieś ograniczenia zakupów świątecznych, twierdzącej odpowiedzi udzieliło 64 proc. respondentów. Dzisiaj, przy odczycie inflacji na poziomie ponad dwukrotnie wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, o ograniczeniach wydatków na Święta myśli już 73 proc. osób- mówi Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR ZBP.

Spośród osób, które myślą o ograniczeniu wydatków, największy odsetek – 45 proc. planuje zaoszczędzić na prezentach. Skromniejszy stół świąteczny i ograniczenie wydatków na artykuły spożywcze deklaruje blisko 30 proc. osób, natomiast co piąta osoba z tych, które planują oszczędności, będzie poszukiwała ich przede wszystkim w sferze wydatków na transport.

Badanie przeprowadzono na 1000 osób metodą wywiadów internetowych.

Źródło: ZBP

Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Sonda
Czy Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy?

Jak NIE SPRZĄTAĆ mieszkania przed świętami?

Koniecznie posłuchaj i uniknij stresu!

Listen to "Jak posprzątać mieszkanie przed świętami i nie zwariować" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze