Firma zajmująca się rekrutacją specjalistów i menedżerów oraz doradztwem HR Antal zaobserwowała znaczący wzrost liczby zleceń dotyczących zatrudnienia za granicą pracowników dla polskich firm.
Polskie firmy rekrutują pracowników z Europy Zachodniej
"W tym roku zrealizowaliśmy już 25 takich rekrutacji, podczas gdy przez cały ubiegły rok było ich 36, z czego 33 w drugim półroczu, a w 2021 r. tylko cztery. Wzrost rok do roku wyniósł 900 proc., a jeśli trend się utrzyma, w tym roku będzie jeszcze wyższy" - poinformowała w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Maryla Aftanasiuk-Lisiecka, dyrektor w Antalu odpowiedzialna za obszar sprzedaży i marketingu.
Zagraniczne projekt realizowane przez firmę Antal dotyczyły rynku hiszpańskiego, niemieckiego, portugalskiego i szwedzkiego. "Polskie firmy otwierające oddziały w bogatszych krajach najczęściej wywodzą się z branż: części samochodowych, elementów budowlanych i FMCG" - informuje PB.
Najczęściej firmy zatrudniają menedżerów, którzy mają rozwinąć ich zagraniczny oddział.
Rynek pracy w Polsce. Eksperci o panujących trendach
Również inne firmy zajmujące się rekrutacją potwierdzają panujący trend. Eksperci podkreślają, że "polscy przedsiębiorcy coraz odważniej wchodzą na rynki międzynarodowe" w szczególności na rynki Europy Zachodniej i Środkowej, Wielkiej Brytanii oraz Kanady.
"Kluczowe jest zaszczepienie w nowym oddziale kultury i ducha spółki macierzystej, a jednocześnie pozyskanie kadry, która doskonale zna rynek lokalny i będzie odpowiednio rozwijać biznes na miejscu. Dlatego firmy otwierające nowe oddziały bądź przejmujące spółki często wysyłają swojego przedstawiciela z Polski" - informuje w rozmowie z Pulsem Biznesu Agnieszka Kulikowska, partnerka w firmie Page Executive.
Zmiana myślenia w polskich firmach. Jakość - nie ilość
Eksperci podkreślają, że istotną zmianą jest również zmiana myślenia polskich firm handlowych, które zaczynają stawiać na jakość - zamiast na ilość.
"Rynki zachodnie należą do najsilniejszych gospodarek Unii Europejskiej, a łączna liczba ich mieszkańców stanowi niemal połowę wszystkich obywateli UE. Siła nabywcza i popyt generowany na tych rynkach jest znaczący" - powiedział Sebastian Górecki w rozmowie z "PB".
Polskie firmy poszukujące pracowników w Europie Zachodniej nie mają problemu z rekrutacją. "Na przełomie ostatniej dekady udało się zmienić postrzeganie polskich firm za granicą i obecnie polski kontrahent w świadomości zachodnich odbiorców - postrzegany jest na równi z kontrahentami z rodzimych rynków" - podkreśla Sebastian Górecki na łamach Pulsu Biznesu.