Pączki w Tłusty Czwartek to obowiązkowa pozycja w menu!
Polane lukrem, z naklejonymi kawałkami skórki pomarańczowej, posypane cukrem pudrem, z nadzieniem różanym lub powidłami śliwowymi. Pączek to przysmak uwielbiany przez wszystkich. W święto wszystkich łasuchów musimy - zgodnie z tradycją - musimy zjeść chociaż jednego pączka. Inaczej, jak głosi przesąd, nie będziemy mieli powodzenia przez cały rok. Ceny słodkich przysmaków w tym roku sprzyjają ograniczeniu pałaszowania, co nie zmienia faktu, że większość z nas tę popularną tradycję podtrzyma i powodzenie zagwarantowane!
Tłusty czwartek wiąże się z kalendarzem religijnym, przypada zawsze w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, jest pierwszym dniem ostatniego tygodnia karnawału. Okres ten nazywano Zapustami lub Mięsopustami.
Zobacz też: Cena pączków na Tłusty Czwartek 2023. Ile kosztują w znanych cukierniach?
Wszystko, co chcesz wiedzieć o paczkach
Tłusty czwartek obchodzili już starożytni Rzymianie. Świętowali w ten sposób koniec zimy i radość z nadchodzącej wiosny. Początkowo pączki były wytrawne, robione z ciasta chlebowego, nadziewano je słoniną i smażono w smalcu. Później pojawiły się pączki na słodko, o czym pisał Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego". Jadano je też na obiadach czwartkowych u króla Stasia w Łazienkach. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, kiedy to do ciasta zaczęto dodawać drożdże, dzięki czemu rosło i pączki robiły się puszyste.
Pączek idealny
Prawdziwy pączek powinien być przygotowany tylko z kilku składników: mąki pszennej, jajek, drożdży, mleka, masła, cukru, odrobiny spirytusu oraz powideł lub konfitur. Nie musi być idealnie kulisty, tylko lekko spłaszczony, ale musi mieć złocisty kolor, skórkę odrobinę przypieczoną i jaśniejszą, nie za szeroką obwódkę na środku. Obwódka świadczy o tym, że ciasto ma właściwą konsystencję. Najlepsze pączki są wyrabiane rękoma i smażone na smalcu.
Ile kalorii ma pączek?
Pączek jest bombą kaloryczną, ale wśród słodyczy znajdziemy większe. Taka sama porcja faworków ma więcej kalorii. Co ważne pączki nie powinny zawierać dodatków chemicznych i konserwantów. Jeden pączek w zależności od nadzienia, polewy czy sposobu smażenia ma od 200 do nawet 400 kcal. To tyle co jeden posiłek. Ponad 10 proc. masy stanowi tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, a mamy jeszcze nadzienie i dodatki: lukier, cukier puder, marmolada, budyń, konfitury, adwokat, czekolada, kandyzowana skórka pomaranczowa itp.
- pączek z różą i cukrem pudrem: ok. 290 kcal,
- pączek z budyniem i cukrem pudrem: ok. 300 kcal,
- pączek z lukrem: ok. 350 kcal,
- pączek z serem: ok. 307 kcal.
Co trzeba zrobić, żeby spalić pączka?
Przyjmijmy, że przeciętny klasyczny pączek ma 300 kcal. Co zrobić by spalić te kalorie (odpowiednio po zjedzeniu jednego, trzech i pięciu pączków):
- wchodzenie po schodach - 15 min, 45 min, 75 min
- bieganie - 20 min, 60 min, 100 min
- jazda na łyżwach - 30 min, 90 min, 150 min
- taniec towarzyski - 60 min, 180 min, 300 min
- szybki spacer - 40 min, 120 min, 200 min
- odkurzanie - 50 min, 150 min, 250 min