Jerzy Kwieciński

i

Autor: East News Jerzy Kwieciński

To było dobre 15 lat w UE. Minister inwestycji i rozwoju podsumowuje

2019-04-29 15:26

Już niedługo minie 15 lat od dnia kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej. Dla naszego kraju dołączenie do Wspólnoty miało charakter nie tylko symboliczny, ale przede wszystkim ekonomiczny. Dzięki członkostwu Polska otrzymała ogromne pieniądze z unijnych funduszy, które w połączeniu z pomysłowością i pracowitością odmieniły oblicze wielu segmentów Polski. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, podsumował ten czas.

Polska na członkostwie w Unii Europejskiej zyskała ponad 200 tysięcy inwestycji o łącznej wartości 675 miliardów złotych. I choć Unia Europejska zrzesza kraje, które różnią się pod wieloma względami, a prowadzenie wspólnych działań jest nie lada wyzwaniem, to rozszerzenie wspólnoty w 2004 roku ostatecznie zakończyło erę podziałów. Większa Unia Europejska to także mocniejsza Europa na rynkach międzynarodowych, a także silniejsza pozycja w globalnych negocjacjach.

ZUS już wypłaca trzynastkę do emerytów! Emerycie, sprawdź czy dostałeś pieniądze

Jednym z ważniejszych filarów działania Unii Europejskiej są finanse. Każde z państw członkowskich zobowiązane jest do odprowadzania do wspólnego budżetu określonej liczby pomiędzy. To właśnie z tej puli rozdzielane są dotacji czy dofinansowania dla poszczególnych regionów. Dla Polski ogólny bilans wspólnego budżetu jest niezwykle korzystny. Otrzymujemy z UE więcej środków finansowych niż sami wpłacamy. Tylko do końca 2018 roku Polska osiągnęła dodatnie saldo na poziomie 107,4 miliardów euro.

- Imponujący wpływ funduszy europejskich jest la nas widoczny gołym okiem. Nowe drogi, ekologiczne autobusy, czy zmodernizowane i nowo powstałe przedszkola to namacalny efekt nasze obecności we Wspólnocie. Dla mnie jednak cenny jest również wpływ tych środków na polska gospodarkę. To, jak dzięki nim, stajemy się bardziej innowacyjni i konkurencyjni na scenie globalnej i jak rośnie poziom życia naszych obywateli. Dobrze wykorzystaliśmy swoją szanse – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

Środki finansowe z UE w połączeniu z rozsądnym i pomysłowym ich wykorzystaniem mają realny wpływ na polską gospodarkę. Od momentu przystąpienia Polski do Wspólnoty dystans pomiędzy stopniem naszego rozwoju mierzonym wysokością PKB na mieszkańca w porównaniu do średniego poziomu Unii Europejskiej zdecydowanie się zmniejszył. W 2004 roku PKB per capita wynosił w Polsce niespełna połowę unijnej średniej, a już w 2017 roku zbliżył się on do poziomu 70 procent.

Mija rok od wejścia w życie Konstytucji Biznesu. Co rząd zrobił dla przedsiębiorców?

Na co przeznaczane są środki z UE?
Najwięcej, bo aż 36 procent środków z UE przeznaczanych jest na projekty z zakresu poprawy dostępności terytorialnej czyli między innymi budowa dróg, kolei i infrastruktury lotniczej. Duża część wydatków (19 procent) przeznaczana jest na rozwój kapitału ludzkiego czy skuteczne godzenia życia rodzinne z życiem zawodowym. Na kolejnych miejscach znalazły się również inwestycje w przedsiębiorczość, innowacyjność, badania i rozwój oraz ochrona środowiska.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze