Polska na członkostwie w Unii Europejskiej zyskała ponad 200 tysięcy inwestycji o łącznej wartości 675 miliardów złotych. I choć Unia Europejska zrzesza kraje, które różnią się pod wieloma względami, a prowadzenie wspólnych działań jest nie lada wyzwaniem, to rozszerzenie wspólnoty w 2004 roku ostatecznie zakończyło erę podziałów. Większa Unia Europejska to także mocniejsza Europa na rynkach międzynarodowych, a także silniejsza pozycja w globalnych negocjacjach.
ZUS już wypłaca trzynastkę do emerytów! Emerycie, sprawdź czy dostałeś pieniądze
Jednym z ważniejszych filarów działania Unii Europejskiej są finanse. Każde z państw członkowskich zobowiązane jest do odprowadzania do wspólnego budżetu określonej liczby pomiędzy. To właśnie z tej puli rozdzielane są dotacji czy dofinansowania dla poszczególnych regionów. Dla Polski ogólny bilans wspólnego budżetu jest niezwykle korzystny. Otrzymujemy z UE więcej środków finansowych niż sami wpłacamy. Tylko do końca 2018 roku Polska osiągnęła dodatnie saldo na poziomie 107,4 miliardów euro.
- Imponujący wpływ funduszy europejskich jest la nas widoczny gołym okiem. Nowe drogi, ekologiczne autobusy, czy zmodernizowane i nowo powstałe przedszkola to namacalny efekt nasze obecności we Wspólnocie. Dla mnie jednak cenny jest również wpływ tych środków na polska gospodarkę. To, jak dzięki nim, stajemy się bardziej innowacyjni i konkurencyjni na scenie globalnej i jak rośnie poziom życia naszych obywateli. Dobrze wykorzystaliśmy swoją szanse – powiedział minister Jerzy Kwieciński.
Środki finansowe z UE w połączeniu z rozsądnym i pomysłowym ich wykorzystaniem mają realny wpływ na polską gospodarkę. Od momentu przystąpienia Polski do Wspólnoty dystans pomiędzy stopniem naszego rozwoju mierzonym wysokością PKB na mieszkańca w porównaniu do średniego poziomu Unii Europejskiej zdecydowanie się zmniejszył. W 2004 roku PKB per capita wynosił w Polsce niespełna połowę unijnej średniej, a już w 2017 roku zbliżył się on do poziomu 70 procent.
Mija rok od wejścia w życie Konstytucji Biznesu. Co rząd zrobił dla przedsiębiorców?
Na co przeznaczane są środki z UE?
Najwięcej, bo aż 36 procent środków z UE przeznaczanych jest na projekty z zakresu poprawy dostępności terytorialnej czyli między innymi budowa dróg, kolei i infrastruktury lotniczej. Duża część wydatków (19 procent) przeznaczana jest na rozwój kapitału ludzkiego czy skuteczne godzenia życia rodzinne z życiem zawodowym. Na kolejnych miejscach znalazły się również inwestycje w przedsiębiorczość, innowacyjność, badania i rozwój oraz ochrona środowiska.