rachmistrz

i

Autor: https://pxhere.com

To już ostatni dzwonek żeby się spisać. Zegar tyka

2021-09-30 12:16

Tylko do północy, 30 września mamy możliwość wzięcia udziału w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym. Możemy to zrobić na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub osobisty kontakt z rachmistrzem. Jak informuje GUS jest 230 wniosków ws. odmowy spisu.

95 proc. mieszkań w całej Polsce zostało spisanych. Są również przypadki bardziej krnąbrnych obywateli, którzy definitywnie odmówiły udziału w spisie uzasadniając to wypowiedzeniem posłuszeństwa państwu, albo negując ten obowiązek wynikający wprost z przepisów prawa, poinformowała  Karolina Banaszek rzecznik prasowy GUS.

Zobacz także: Nie zrobisz tego, to słono zapłacisz. Ostatni dzień na uniknięcie srogiej kary!

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Obecnie zgłosiliśmy ponad 230 wniosków ws. odmowy w spisie, które wprost odmówiły obowiązku spisu. Pomimo tego, do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie.Do osób, które odmawiaj spisania się dzwonimy, tłumaczymy dlaczego to takie ważne i rzeczywiście takie rozmowy przynoszą efekty. Sporo osób później daje się przekonać, zmienia zdanie i wypełnia formularz spisowy. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Jeżeli jednak rozmowy nie przyniosą skutku będziemy kierować sprawę na policję, do dalszych czynności przewidzianych przepisami prawa, w tym skierowaniu sprawy do sądu - informuje Banaszek z GUS.

Spis jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł., a podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Panika w ostatni dzień spisu powszechnego! Urywają się telefony, spóźnialscy zapłacą kary?

Pytania dotyczą m.in.: wieku, zawodu, rodzaju zatrudnienia, źródła utrzymania, poziomu wykształcenia, wyznania, nieruchomości, w której mieszkamy itp. Nie brakuje jednak osób, które zostawiły ten obowiązek na ostatnią chwilę. Chociaż można spisać się przez internet lub w punktach spisowych, telefony się urywają. W ciągu dnia dodzwonienie się na infolinię spisową graniczy z cudem.

Nie ma żadnej awarii. Po prostu dzwoniących jest tak dużo, że ciężko się dodzwonić. Trzeba próbować do skutku. nie planujemy uruchomienia dodatkowych numerów spisowych, a północ jest terminem nieprzekraczalnym- mówi rzecznik prasowa GUS.

Narodowy Spis Powszechny prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny wystartował 1 kwietnia bieżącego roku. Organizowany jest raz na 10 lat. Spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 roku.

Sonda
Czy brałeś udział w loterii promocyjnej Narodowego Spisu Powszechnego?
Najnowsze