Telefon

i

Autor: Pixabay

Panika w ostatni dzień spisu powszechnego! Urywają się telefony, infolinia nie wytrzymuje, grożą wielkie kary

2021-09-30 13:46

Dziś jest ostatni dzień na spisanie się w spisie powszechnym, a tymczasem infolinia GUS ma problemy z działaniem. Choć można spisać się przez internet, lub poprzez rozmowę z rachmistrzem, to niektórzy (np. osoby starsze i wykluczone cyfrowo) mogą to zrobić przez infolinię. Problem w tym, że tych, którzy chcą się spisać ostatniego dnia, nie brakuje. Infolinia GUS jest przeciążana, przy próbie kontaktu telefon się urywa, tak jakby był zajęty. Warto przypomnieć, że tym, którzy nie zdążą się spisać, grozi wysoka kara. Apelujemy o wydłużenie terminu, w którym można się spisać.

Ostatni dzień spisu powszechnego, urywają się telefony

Narodowy Spis Powszechny prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny wystartował już 1 kwietnia bieżącego roku. Od tego dnia wszyscy Polacy mieli sporo aż sześć miesięcy, aby się spisać, co też mogli zrobić telefonicznie, internetowo, jak i w punkcie spisowym. Mimo takiej palety możliwości, wiele osób czekało na ostatnią chwilę. Jeśli nie mają dostępu do internetu, mogą napotkać nie lada problemy.

ZOBACZ Narodowy Spis Powszechny. Gigantyczne kary dla 3,7 mln Polaków

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Infolinia GUS dostępna pod numerem 22 279 99 99 jest przeciążona, przez wielu interesantów, którzy próbują się spisać ostatniego dnia. Przy próbie zadzwonienia, sygnał po chwili się urywa. Urząd zapewnia, że infolinia działa, ale radzi tym, którzy mają problem, aby ponowić połączenie. 

Warto przypomnieć, że Polacy, którzy odmówią udziału w spisie będą musieli zapłacić karę. Nie wzięcie w nim udziału, choćby przez jego przegapienie również jest traktowane jak odmowa. Takim osobom grozi grzywna wysokości nawet 5000 zł, co wynika z art. 58. ustawy o statystyce publicznej. Pojawiają się więc pytania, czy spis powszechny z powodu przeciążenia infolinii powinien zostać przedłużony. Rzeczniczka potwierdziła nam jednak, że nie będzie dodatkowych numerów, ani przedłużonego terminu i trzeba dzwonić do skutku.

Jak się spisać ostatniego dnia w GUS?

GUS wcześniej ostrzegał, żeby nie czekać do 30 września, gdyż na spis na infolinii jest czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz. Zapewne urzędnicy są teraz zasypani telefonami od Polaków, to też spóźnialskim pozostaje uzbroić się w cierpliwość, lub nie ryzykować i spisać się w punkcie spisowym, lub internecie.

Sonda
Wziąłeś udział w spisie powszechnym?

Urząd przypomina, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, ale uspokaja również, że serwis internetowy działa bez zarzutu. Sprawdziliśmy to, faktycznie strona internetowa działa bez większych problemów. O tym jak się spisać przez internet pisaliśmy tutaj. W innym przypadku, pozostaje nam skorzystać z punktów spisowych, ich lista z adresami jest dostępna na stronie spis.gov.pl/punkty_spisowe/. Warto się pośpieszyć i nie przychodzić na ostatnią chwilę, bo prawdopodobnie kolejki będą dosyć długie.

Najnowsze