zakupy/sklepy spożywcze

i

Autor: shutterstock

To już pewne, GUS ogłosił inflację. Drożyzna wyczyści portfele Polaków

2021-10-01 10:26

Pojawiły się już oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące poziomu inflacji. Jeszcze dziś rano podawaliśmy informację od analityków banku Pekao, że poziom wskaźnika wyniesie 5,7 proc. Okazuje się, że spadek wartości nabywczej pieniądza był wyższy nawet od prognoz ekspertów. GUS ogłosił, że wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 roku wyniósł 5,8 proc. (w skali rok do roku). Co więcej, według prognoz nie zapowiada się, aby była lepiej i tendencja wzrostowa może być kontynuowana.

GUS przekazał oficjalne dane o inflacji we wrześniu. Rekordowe 5,8 proc.

Warto zaznaczyć, że jeszcze w sierpniu inflacja wyniosła 5,5 proc., co i tak było rekordową wartością. Ostatni raz wskaźnik był tak wysoki w czerwcu 2001 roku, gdy był na poziomie 6,2 proc. Nie można jednak wykluczyć, że jeszcze w tym roku niechlubny rekord zostanie pobity, bo niedługo mogą podrożeć rachunki za prąd, czy ścieki. Wiele Polaków może wpaść w poważne tarapaty finansowe.

ZOBACZ Nie tylko nieruchomości... w co opłaca się inwestować Polakom?

EKG 2021. Łukasz Czernicki. Czy czeka nas podwyżka podatków?

Warto zaznaczyć, że cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc. To może spowodować, ze w Radzie Polityki Pieniężnej w końcu zapadnie decyzja o podwyższeniu stóp procentowych. Do tej pory pojawiały się informacje, że tylko część (mniejszość) jej członków jest przychylna takiej decyzji. Teraz mówi się już o większości.

Kolejny wzrost inflacji. Co najbardziej podrożało?

Jak podaje PAP Biznes, w skali rok do roku najbardziej podrożały paliwa do prywatnych środków transportu, bo aż o 28,6 proc. Potwierdzają to analizy ekspertów od rynku paliw, którzy zaznaczaj, że ostatnio więcej trzeba zapłacić za benzynę, diesla, a z kolei LPG osiąga rekordowe szczyty cen.

Z kolei żywność i napoje bezalkoholowe są droższe o 4,4 proc. względem analogicznego okresu w 2020 roku. Nośniki energii również znacznie podrożały, bo aż o 7,2 proc. W ubiegłym roku inflacja najwyższa była w lutym i wyniosła 4,7 proc. Obecnie na wykresie inflacyjnym widać tendencję wzrostową i na razie nie ma co liczyć na spadek.

Sonda
Czy odczuwasz skutki drożyzny?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze