Czternaste emerytury będą wypłacane tylko w 2021 roku
14 emerytura, czyli tzw. "czternastka" to jednorazowe świadczenie, które ma zostać wypłacone seniorom, a skierowane jest do emerytów, którzy pobierają najniższe świadczenia emerytalne. Kwota jaką mają otrzymać wynosi 1250,88 złotych. Każdy senior, który otrzymuje emeryturę wyższą od najniższej, będzie miał pomniejszoną "czternastkę" o wysokość różnicy pomiędzy minimalną, a jego własną emeryturą. Wypłata czternastej emerytury została, przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, zaplanowana na listopad bieżącego roku. Wszystko wskazuje na to, że ma być to ostatnia wypłata tego świadczenia. Jakie są przyczyny takie stanowiska Rady Ministrów?
Dlaczego "czternastka" idzie w odstawkę?
Polskie rząd przedstawił Komisji Europejskiej Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024 i zabrakło w nim wzmianki o dalszych planach kontynuowania wypłat czternastej emerytury. Dobrą wiadomością jest fakt, że Rada Ministrów nadal planuje wypłaty 13 emerytur. Dodatkową pozytywną dla seniorów informacją jest fakt, że "trzynastka" będzie od teraz co roku waloryzowana. Według rządowych planów na dodatkowe świadczenia dla seniorów, do 2025 roku, Polska przeznaczy ok 14 miliardów złotych.
Brak jakiejkolwiek wzmianki o czternastych emeryturach w Planie Finansowym Państwa na lata 2021-2024 jest jasną przesłanką do tego, żeby założyć iż rząd nie planuje dalszych wypłat tego świadczenia. Jedną możliwością jego pozostawienia jest znalezienie przez Radę Ministrów innego sposobu jego finansowania, jednak jak na razie nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie.