Ekonomista ujawnia szokującą prawdę: Nasza emerytura wyniesie grosze. Wiemy ile

i

Autor: www.pixabay.com Ekonomista ujawnia szokującą prawdę: Nasza emerytura wyniesie grosze. Wiemy ile

To koniec 14. Emerytury! Seniorzy już więcej nie dostaną pieniędzy

2021-05-07 15:21

Czternaste emerytury są obok trzynastych dodatkowymi świadczeniami przewidzianymi przez rząd dla seniorów. Bardzo wielu emerytów czeka na te dodatkowe pieniądze, jednak jak wynika z analizy Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021-2024, "czternastka" nie znajduje się w planach na następne lata. Rok 2021 będzie ostatnim w którym świadczenie będzie emerytom wypłacane.

Czternaste emerytury będą wypłacane tylko w 2021 roku

14 emerytura, czyli tzw. "czternastka" to jednorazowe świadczenie, które ma zostać wypłacone seniorom, a skierowane jest do emerytów, którzy pobierają najniższe świadczenia emerytalne. Kwota jaką mają otrzymać wynosi 1250,88 złotych. Każdy senior, który otrzymuje emeryturę wyższą od najniższej, będzie miał pomniejszoną "czternastkę" o wysokość różnicy pomiędzy minimalną, a jego własną emeryturą. Wypłata czternastej emerytury została, przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, zaplanowana na listopad bieżącego roku. Wszystko wskazuje na to, że ma być to ostatnia wypłata tego świadczenia. Jakie są przyczyny takie stanowiska Rady Ministrów?

Dlaczego "czternastka" idzie w odstawkę?

Polskie rząd przedstawił Komisji Europejskiej Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024 i zabrakło w nim wzmianki o dalszych planach kontynuowania wypłat czternastej emerytury. Dobrą wiadomością jest fakt, że Rada Ministrów nadal planuje wypłaty 13 emerytur. Dodatkową pozytywną dla seniorów informacją jest fakt, że "trzynastka" będzie od teraz co roku waloryzowana. Według rządowych planów na dodatkowe świadczenia dla seniorów, do 2025 roku, Polska przeznaczy ok 14 miliardów złotych. 

Brak jakiejkolwiek wzmianki o czternastych emeryturach w Planie Finansowym Państwa na lata 2021-2024 jest jasną przesłanką do tego, żeby założyć iż rząd nie planuje dalszych wypłat tego świadczenia. Jedną możliwością jego pozostawienia jest znalezienie przez Radę Ministrów innego sposobu jego finansowania, jednak jak na razie nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie.

Sonda
Czy emerytury w Polsce są za niskie?
Super Raport 07.05 (Goście: Michał Dworczyk - szef KPRM, gen. Grzegorz Gielerak - dyrektor WIM w Warszawie) Sedno Sprawy: dr Grzegorz Cessak

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki