Bon turystyczny

i

Autor: Getty images Bon turystyczny

To ostatnie wakacje z bonem turystycznym. Skąd go wziąć i gdzie korzystać z dopłat do wypoczynku?

2022-06-29 10:57

ZUS zapowiada ostatnie wakacje z bonem turystycznym. Jeżeli jeszcze nie wykorzystaliście bonów, to ostatnia szansa, aby środki nie przepadły. Na blisko 4,3 mln uprawnionych osób wciąż nieaktywnych jest 895 tys. bonów - podał ZUS. Ważnośc bonu upływa 30 września.

To koniec bonu turystycznego. Jego ważność bonu upływa 30 września. Po tym terminie nie będzie można nim opłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu. Środki dla rodzin na wypoczynek są dostępne od sierpnia 2020 r. Mimo to na 4,3 mln uprawnionych osób wciąż nieaktywnych jest 895 tys. bonów. Bon można wykorzystać do zapłacenia za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski.

– Do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły 2,3 mld zł. Najwięcej zyskały firmy i organizacje z województwa małopolskiego, bo rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu prawie pół miliarda zł. Drugim województwem, w którym do organizatorów turystyki trafiła największa kwota z transakcji bonami, jest pomorskie. Kwota ta w Pomorskiem przekroczyła 418 mln zł” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Potężne cięcia komunikacji miejskiej w Warszawie. Powodem wakacje

ZUS przypomina, że na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony po 500 zł. Jednak aby otrzymać drugi bon, trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Jak skorzystać z bonu turystycznego? Aby skorzystać z bonu turystycznego, nie trzeba składać wniosku o bon turystyczny. Wystarczy aktywować bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy do tej pory nie aktywowali przysługujących im bonów, mogą to zrobić do 30 września 2022 r. Jeśli do tego dnia zapłacą za usługę za pomocą bonu, mogą z niej skorzystać po tym terminie. Bonem turystycznym można zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli rodzic nie ma na PUE ZUS zakładki Polski Bon Turystyczny,  a spełnia warunki, powinien złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do świadczenia.

Sonda
Wykorzystałeś/aś bon turystyczny?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze